V niektorých prípadoch môžete byť aj trestnoprávne stíhaný za všeobecné ohrozenie.
FRANTIŠEK MÁTEL: Priznáva rezort životného prostredia, že v superlatívoch prezentovaný zákon o odpadoch z roku 2015 sa celkom nevydaril?
Zo slovenského trhu zmiznú niektoré jednorazové plastové výrobky, odpad, ktorý sa vyzbieral na recykláciu, zas bude zakázané spaľovať.
FRANTIŠEK MÁTEL: Ani nie po dvoch rokoch, čo je zákon o odpadoch v platnosti, sa pripravuje už jeho štvrtá novelizácia! Tentoraz s označením „veľká aplikačná“.
FRANTIŠEK MÁTEL: Nie je tajomstvom, že zákon o odpadoch vyvolal nielen pri vytváraní, ale najmä po jeho prijatí veľkú polemiku a kritiku.
Nový model zberu odpadu vytlačil ceny potravín. Zdvihli ich výrobcovia, ktorí znášajú náklady na odvoz a likvidáciu. Tým sa nepáči, že za smeti platia veľa.
Bezplatne dostupné budú v obchodoch len plastové vrecká, napríklad na pečivo. Vyplýva to z novely zákona o odpadoch, ktorú vo štvrtok schválil parlament.
Potravinári vyzvali ministerstvo životného prostredia na systémovú zmenu zákona o odpadoch.
FRANTIŠEK MÁTEL: Nový zákon o odpadoch mal prispieť k jeho väčšiemu zhodnocovaniu a k výraznému zníženiu skládkovaných odpadov.
Slovenskí potravinári ostro kritizujú zákon o odpadoch, ktorý im mal zvýšiť finančné náklady šesť- až desaťnásobne.
Vodiči budú od januára 2016 dávať pneumatiky do zberu zadarmo. Dnes, keď ich chcú v pneuservisoch odovzdať, musia za ne kúpiť nové alebo zaplatiť poplatok.
Zákon zavádza napríklad rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby až po jeho spracovanie ako odpadu.
Vláda na zasadnutí v stredu schválila návrh nového zákona o odpadoch z dielne ministerstva životného prostredia.