Kedy vás nemôže zamestnávateľ vyhodiť? Na koľko dovolenky máte nárok?
Diskusia o štvordňovom pracovnom týždni je už aj na Slovensku.
JAROSLAV FABOK: Napadlo vám niekedy, že by ste si vo firme, v ktorej roky pracujete, založili odbory a začali bojovať za lepšie pracovné podmienky pre seba a svojich kolegov?
Zákonník práce kladenie niektorých otázok vyslovene zakazuje. Viete, ktoré sú to?
Poslanci chcú meniť Zákonník práce, v špecifických prípadoch by sa zaviedli dva dni voľna. Návrhom sa budú zaoberať na schôdzi, ktorá sa začne 30. januára tohto roka.
Hnutie Slovensko chce aby bol pracovný týždeň kratší.
Zmena súvisí so zrušením Dňa Ústavy SR ako dňa pracovného pokoja. Tento deň je v súčasnosti jedným z dní, počas ktorých podľa Zákonníka práce nemožno zamestnancovi nariadiť ani s ním dohodnúť prácu, ktorou je maloobchodný predaj.
Návrhom novely pracovného kódexu ministerstvo práce reaguje na výhrady Európskej komisie.
Za prácu v sobotu, nedeľu a v noci zarobia zamestnanci od júna viac. Príplatky za prácu v neštandardnom čase, ktoré sú v súčasnosti v Zákonníku práce stanovené pevnou sumou, sa totiž od začiatku júna opätovne naviažu na minimálnu mzdu. Vyplýva to z novely Zákonníka práce.
Časť príplatkov sa oproti roku 2022 nemení a to do 31. 5. 2023, aj napriek tomu, že od 1. 1. 2023 sa zmenila minimálna mesačná mzda a minimálna hodinová mzda na 700 eur.
Najdôležitejšie zmeny v Zákonníku práce a ich uplatnenie v praxi vysvetľuje advokátka Katarína Kasalová z advokátskej kancelárie act MPH advocates.
Zákonník práce určuje, kto má nárok na stravné v akej výške a koľko musí zamestnanec odpracovať, aby mal nárok na stravovaciu kartu alebo finančný príspevok.
Platí, že stravné počas pracovnej cesty, ktorá trvá od 5 do 12 hodín, je 6,40 eura. Pri tejto sume je teda minimálna hodnota stravovacej poukážky 4,80 eura.
Minimálna hodnota stravného lístka by sa mala od januára zvýšiť zo súčasnej sumy 4,80 na 5,10 eura. Zamestnávateľ môže poskytovať stravovaciu poukážku aj vo vyššej hodnote.
Nárok na finančný príspevok alebo gastrolístok má teda aj zamestnanec, ktorý je na home officee.
Ak daňovník v priebehu zdaňovacieho obdobia zomrie, povinnosť podať daňové priznanie z jeho zdaniteľných príjmov za príslušnú časť roka sa vzťahuje na jeho dediča.
Zamestnávateľ nemôže zamestnanca vyhodiť z hocijakého dôvodu, dodržať musí Zákonník práce. Ak tak neurobí, má poškodený zamestnanec právo brániť sa na súde.
Aké všetky praktické novinky pre zamestnancov prináša novela Zákonníka práce?
Denník Pravda prináša desať najväčších zmien v Zákonníku práce, ktoré začnú platiť od novembra.
Vypočujte si podcast denníka Pravda o zmenách v zákonníku práce, ktoré platia už od novembra a o vývoji na trhu práce z pohľadu spokojnosti zamestnancov a firiem, nezamestnanosti či výšky miezd.