"Tieto údaje ukazujú, ako neisto sa práve teraz cítia mnohí zamestnávatelia," povedal generálny riaditeľ REC Neil Carberry.
Starobný, predčasný starobný, vdovský a vdovecký, sirotský a invalidný dôchodok, nemocenské, materské, ošetrovné, úrazové dávky, dávka v nezamestnanosti, ale aj iné dávky vypláca Sociálna poisťovňa. Kto má na ne nárok?
Za poistencov štátu, sú považovaní ľudia, ktorí sa starajú o dieťa do šesť rokov, no aj tí, ktorí poberajú opatrovateľský príspevok, vykonávajú osobnú asistenciu osobe s ŤZP.
Zákonník práce určuje, kedy má zamestnanec nárok na stravné a v akej výške a koľko musí odpracovať, aby mal nárok na stravovaciu kartu alebo finančný príspevok.
Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 49 zamestnancov je zo zákona povinný poskytnúť zamestnancovi, ktorý pracuje u neho nepretržite najmenej 24 mesiacov, príspevok na rekreáciu v sume 55 % oprávnených výdavkov.
Pracujete u svojho zamestnávateľa viac ako dva roky? Ak si podáte žiadosť, máte nárok na príspevok na športovú činnosť dieťaťa.
Zákonník práce hovorí, že zamestnávateľ by sa mal starať o prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov. Účasť na vzdelávaní sa považuje za pracovný výkon, za ktorý patrí zamestnancovi mzda.
Zamestnávatelia musia poskytovať zamestnancom stravné, ale aj iné príspevky. Komu musí firma poskytnúť stravovaciu kartu či finančný príspevok a v akej výške?
O aktuálnej situácii na trhu práce i o tom, či si nachádzajú uplatnenie ľudia nad 50 rokov, hovoríme s Nikolou Richterovou z portálu Profesia.sk.
Hoci je ekonomická situácia turbulentná, až dve tretiny slovenských výrobných podnikov plánujú v tomto roku zvyšovanie miezd a takmer polovica chce tiež naberať nových zamestnancov.
Ak odchádzate do penzie, máte nárok na tzv. odchodné. Ale len v prípade, že ste zamestnancom.
Na problémy s komunikáciou poukazovali zamestnanci strojárskej firmy v Beluši už dávnejšie, keď im bez vysvetlenia znížili platy. V júni 2021 to napokon vyústilo do ostrého štrajku.
Časť príplatkov sa oproti roku 2022 nemení a to do 31. 5. 2023, aj napriek tomu, že od 1. 1. 2023 sa zmenila minimálna mesačná mzda a minimálna hodinová mzda na 700 eur.
Niektorí zamestnanci nemusia od januára platiť odvody. Koho sa zmena týka?
Zákonník práce určuje, kto má nárok na stravné v akej výške a koľko musí zamestnanec odpracovať, aby mal nárok na stravovaciu kartu alebo finančný príspevok.
Minimálna hodnota stravného lístka sa pre státisíce zamestnancov je od začiatku roka vyššia. Vzrástla zo 4,80 eura na 5,10 eura.
Aký vplyv má zmena minimálnej mzdy na príplatky za prácu cez víkend alebo sviatky? Kedy sa zmení výška príplatkov?
Výška minimálnej mzdy bude od budúceho roka 700 eur. Pozor však, platí to len pri prvom stupni náročnosti práce. Výška minimálnej mzdy sa totiž odvíja od stupňa náročnosti práce.
Celý pracovný trh aj ekonomika však budú závisieť od miery inflácie a vývoja cien, najmä v energetike. V energeticky náročnejších odvetviach sa bude viac prepúšťať.
Rodičovský bonus, zmeny pri odchode do dôchodku, zákonná valorizácia dôchodkov, ale aj zastabilizovanie druhého piliera a generálny pardon. Zmeny, ktoré so sebou prináša rok 2023.