Po Bratislave sa podmienky poskytovania zamestnaneckých benefitov výrazne zlepšujú aj v Košiciach. Firmy motivujú ľudí, aby zostali na východe.
Poistenci, ktorí sú v zamestnaneckom pomere, majú nárok na nemocenské aj v prípade dočasnej pracovnej neschopnosti, ktorá im vznikne v skúšobnej dobe.
Ešte vždy sú zamestnávatelia, ktorí za svojich zamestnancov v Sociálnej poisťovni vykazujú len časť mzdy, aby účelovo znížili výšku sociálnych odvodov.
Sociálna poisťovňa odporúča občanom, aby si pri ukončení pracovného pomeru v zahraničí vždy vyžiadali potvrdenie o období poistenia v danej krajine.
Právo a nárok na dovolenku ma každý zamestnanec. Presné podmienky jej čerpania upravuje Zákonník práce.
Portál platy.sk analyzoval deväť faktorov, ktoré do významnej miery rozhodujú o tom, koľko peňazí zarobíte.
Na čiastočný úväzok pracuje takmer každý dvadsiaty zamestnaný Slovák. Údaj za vlaňajšok 4,9 % je najnižší od roku 2013, keď to bolo 4,5 %.
Pracovný úraz alebo choroba z povolania spadá pod úrazové poistenie, ktoré však neplatí zamestnanec, ale zamestnávateľ.
Povinnosť zaznamenávania pracovného času zamestnancov vyplýva priamo zo zákona. Je nevyhnutným podkladom napríklad pre mzdové oddelenie.
Podľa štatistík sú Slováci pracovití ľudia, pretože patríme ku krajinám, kde zamestnanci v práci trávia najviac času. Je však naozaj efektívne pracovať dlho?
Hoci úrady práce evidujú viac ako 136-tisíc záujemcov, ktorí sú ihneď pripravení nastúpiť do práce, zamestnávatelia majú problém s obsadzovaním voľných pozícií.
Ak má poistenec uzatvorených viac poistení – ako SZČO a súčasne aj ako zamestnanec, poistné platí vždy prednostne z hrubého príjmu, ktorý dosahuje ako zamestnanec.
Zamestnancov, ktorí sú vo svojej práci spokojní, konkurencia k sebe naláka najmä na vyšší plat.
Podľa Fica by minimálna mzda mohla byť aj na úrovni 600 eur, ak by to bolo na ňom. Zástupcovia Smeru rokovali s vedením odborárov.
ĽUBOŠ PAVELKA: Odpoveď na otázku, či je lepšie pracovať na živnosť alebo mať pracovnú zmluvu, nie je jednoznačná. Závisí od výšky príjmu, charakteru práce, atď.
Zamestnanec, ktorý pri pracovnej ceste použije vlastné auto, bude mať od od 1. júna nárok na vyššiu finančnú náhradu od svojho zamestnávateľa.
Živnostníkovi, ktorý má rovnaký hrubý príjem ako zamestnanec, zostane v čistom zvyčajne výrazne viac peňazí.
Množstvo firiem dáva pracovníkom na výber, či budú zamestnaní na pracovnú zmluvu alebo budú pracovať ako živnostníci.
Nepozornosť pri práci môže vyjsť zamestnanca poriadne draho. Ak totiž spôsobí svojmu zamestnávateľovi škodu, či už porušením pracovných povinností, alebo, naopak, nečinnosťou, je podľa Zákonníka práce povinný vzniknutú škodu nahradiť, a to až do výšky štvornásobku svojho priemerného mesačného zárobku.
Všetkým zamestnancom, ktorí pracujú na zmluvu, musí zamestnávateľ strhávať zo mzdy odvody na zdravotné a sociálne poistenie. Živnostníci ich platia sami.