Príprava na zimnú vykurovaciu sezónu pokračuje v plnom prúde aj v prípade plnenia podzemných zásobníkov plynu.
Kazachstan odmietol podporiť ruskú inváziu na Ukrajinu a uviedol, že bude dodržiavať západné sankcie proti Rusku.
Súperenie predstaviteľov dvoch samospráv môže byť niekedy netradičné.
PETER WEISENBACHER: Vojna na Ukrajine je, či sa nám to páči, alebo nie, aj vojnou Západu a Ruska. Strašidelne pripomína proxy konflikty z obdobia studenej vojny.
V dokumente sa tiež opisuje Rusko ako „štátna civilizácia“.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: Uverili sme, že jedine priemyselné spoločnosti podporujúce nekonečný materiálny rast môžu priniesť prosperitu a rozvoj, ktorých synonymom sa stal neobmedzený konzum.
Putin ďalej bez dôkazov zopakoval svoje tvrdenie, že Poľsko sa nevzdalo svojich snov o ovládnutí časti Ukrajiny.
DAMAS GRUSKA: Od pádu železnej opony a východoeurópskych revolúcií o chvíľu uplynie 33 rokov. Asi nikto si vtedy nemyslel, že „dobiehanie Západu“ bude trvať tak dlho.
Bývalý analytik americkej CIA Kent Harrington sa domnieva, že Rusi v zahraničí môžu vytvoriť spoločenstvo, ktoré potom môže komunikovať s Rusmi v ich vlasti a teoreticky aj ovplyvniť ich postoje.
V poslednom období navštívilo africký kontinent viacero vysokopostavených politikov Ruska, Francúzska a USA, aby získali podporu pre svoje postoje ohľadom vojny na Ukrajine.
Západ takto podľa srbskej premiérky útočí na Srbsko za jeho odmietnutie uvaliť sankcie proti Rusku za jeho inváziu na Ukrajinu.
IGOR DANIŠ: Na slovenských hraniciach momentálne bránime západnú civilizáciu. Už by si to mal každý uvedomiť.
Západ zostaví zvláštne úderné tímy finančných špecialistov, ktoré sa budú snažiť zbaviť palácov a jácht superbohatých ľudí, Putinových spojencov.
JOACHIM BECKER: Západné intervenčné politiky, či už vedené USA, alebo v réžii krajín EÚ, už vytvorili oblúk nestability a vojen, odohrávajúcich sa okolo Európy na juhu a juhovýchode.
JOSEPH GRIM FEINBERG: Mám pocit, akoby som sa vracal do doby pred 20 rokmi, keď nebolo možné diskutovať takmer o žiadnej politickej otázke bez zaklínadiel „Západ!“, „Európa!", „NATO!“
IGOR DANIŠ: Mnohí skutočne vzdelaní ľudia, neraz intelektuáli nabádajúci na toleranciu či liberalizmus, začali odporcov (vrátane intelektuálnych) častovať slovami ako luza či dezoláti.
PETER WEISS: Fiasko v Afganistane by sme mali využiť na to, aby sme si z toho vzali ponaučenie, ženie všetko sa dá exportovať a presadiť silou – demokracia určite nie.
BORIS ZALA: To, čo potrebujeme, nie sú ideologické fantázie o „západnej civilizácii“, o „ruskom bratovi“ či moste medzi Východom a Západom: potrebujeme funkčný a pevný európsky hodnotový rámec a štátnu formu.
BORIS ZALA: Stotožnenie Západu s ideálnou demokraciou je legendizáciou dejín: nestojí na historických faktoch, ale na vyabstrahovaných modeloch z ideálneho času z idealizovaných lokalít Západu.
Môže to byť ešte horšie? Vzťahy Západu a Ruska sú v posledných mesiacoch obmedzené na tvrdé gestá. Vzájomné vyhosťovanie diplomatov sa stalo už takmer normou.