Reakcie zvierat na zatmenie Slnka sú pomerne málo preskúmané. Vedci sa teraz preto obrátili na verejnosť s prosbou o pomoc.
V jednotlivých oblastiach trvalo zatmenie maximálne štyri minúty a 28 sekúnd. Pozrite si neobyčajné zábery.
Keďže je Mesiac tak ďaleko, nezakrýva Slnko úplne a vytvára efekt "ohnivého kruhu".
Išlo o 55. zatmenie zo série, ktorá sa začala 6. marca 1049.
Robotické vozítko Perseverance natočilo a poslalo na Zem marsovské "zatmenie Slnka".
Po šiestich rokoch sa nad Českom a Slovenskom odohralo zatmenie Slnka.
Vo štvrtok 10. júna 2021 sa Slnko, Mesiac a Zem dostanú na jednu priamku a na Zemi budeme môcť pozorovať zatmenie Slnka.
Južná časť Čile a Argentíny sa v pondelok dopoludnia (miestneho času) na vyše dve minúty ponorili do tmy vďaka úplnému zatmeniu Slnka - jedinému v tomto roku.
Ľudia v južnej Ázii a častiach Blízkeho východu sledovali nezvyčajné prstencové zatmenie Slnka. Informovala o tom agentúra Reuters.
Tisícky ľudí pozorovali v Čile úplné zatmenie Slnka. Pozrite si zábery v autentickom videu.
Astronóm Pierre Janssen skúmal spektrum slnečnej atmosféry. Pri pozorovaní objavil neznáme žlté spektrálne čiary, ktoré priradil k dovtedy neznámemu chemickému prvku, hélia.
Davy Američanov vrátane prezidenta Donalda Trumpa vybavených ďalekohľadmi, fotoaparátmi a špeciálnymi ochrannými okuliarmi pozorovali úplné zatmenie Slnka.
Indonéziu zasiahlo úplné zatmenie Slnka, ktoré si ľudia užívali jeho pozorovaním alebo modlením. Príroda tradične pri tomto vzácnom úkaze stíchla.
"Na pozorovanie sme sa dlho pripravovali. Je naša povinnosť priblížiť čosi takéto verejnosti, veď na to máme techniku," hovorí lektorka košického planetária.
Čiastočné zatmenie Slnka si mohli pozrieť aj obyvatelia Slovenska, kde bolo zakryté zhruba z dvoch tretín.
Astronomická aj kalendárna jar sa začína nanajvýš netradičným spôsobom. Prvým jarným lúčom sa totiž do cesty postavil Mesiac. Zatmenie ste predpoludním mohli sledovať aj na Slovensku.
V piatok na deň jarnej rovnodennosti čaká Slovensko čiastočné zatmenie Slnka. Ďalšie zatmenie budeme môcť sledovať až o šesť rokov, v júni 2021.