V čase adventu je milé vypočuť si Svěrákovu verziu Ódy na radosť. Melódiu spozná azda každý, veď ide o Beethovenovu Deviatu symfóniu. A potom putujúc zámkom odhaľovať unikátne príbehy jednotlivých vianočných stromčekov.
Rovnaký kostol, v akom sa minulý rok rodina lúčila s herečkou Libušou Šafránkovou, sa stal v pondelok miestom poslednej rozlúčky s hercom Josefom Abrhámom.
Na smútočnom obrade sa zúčastnil aj prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška a herečky Aňa Geislerová či Iva Janžurová.
Herec stvárnil v komédii Betlehemské svetlo postavy starého spisovateľa, ktoré sa svojhlavo derú na svetlo sveta a ožívajú.
Spisovateľ Šejnoha sa pod vplyvom pribúdajúcich rokov musí vyrovnať s tým, že mu už myšlienky neplynú tak usporiadane ako v mladosti.
Nevadí, že ešte nie som celkom mŕtvy? pýta sa ležiac v truhle. Túto scénu si sám vymyslel, vraví jeho syn, režisér Jan Svěrák.
Mala vraj zásadu, že sa pred kamerou nevyzlečie. Česká herečka Tereza Ramba, kedysi Voříšková ju však porušila.
Koncom 60. rokov v rozhlasovom programe U pavouka vytvorili Svěrák, Smoljak a Jiří Šebánek kult fiktívnej osobnosti sčasti zabudnutého a sčasti nepochopeného českého génia Járu Cimrmana.
Postavy z rôznych Svěrákových poviedok sa vo filme stretávajú v nových nečakaných situáciách. Zdeněk Svěrák si jednu z nich aj zahral.
Spisovateľ Karel Šejnoha a jeho svet. To je ústredný motív nového filmu Betlehemské svetlo z dielne osvedčeného dua Jana a Zdeňka Svěrákovcov.
Film Kolja režiséra Jana Svěráka mal svoju svetovú premiéru v Prahe 15. mája 1996.
Deň po svojich narodeninách, ktoré oslavuje na Deň učiteľov 28. marca, začal Zdeněk Svěrák nakrúcať film Betlehemské svetlo.
Výrazne a neopakovateľne zasiahol Zdeněk Svěrák do československej a českej kultúry. Jeho láskavému a múdremu humoru sa hovorí "svěrákovský".
JAKUB PROKEŠ: Potvrdilo sa, aké dôležité sú tradičné médiá ako noviny a televízia. Nielenže záplavu správ neúnavne preverujú, ale ustavične kladú za občanov otázky politikom.
Slávna pieseň autorskej dvojice Zdeňek Svěrák a Jaroslav Uhlíř s náznom Není nutno sa v týchto dňoch opäť postarala o dobrú náladu a spolupatričnosť minimálne u našich českých susedov.
Každý týždeň si pripomíname významné filmy a osobnosti československej kinematografie. Pokračujeme Ladislavom Smoljakom, Zdeňkom Svěrákom a Járom Cimrmanom.
Takmer každý má prázdninovú skúsenosť s vidiekom, ale aj ten sa mení a mnohé z jeho poézie sa stráca. Tvorcovia filmu Po strništi bos sa snažia dávne podoby dedinského života pripomenúť.
"Človek píše a hrá tak, ako to cíti a ja to mám takto rád, neviem vysvetliť, prečo to tak robím," hovorí Zdeněk Svěrák.
Knižka Zdeňka Svěráka chce ukázať obrazom i textom odvrátenú tvár legendárneho divadla Járu Cimrmana.
Návštevníci si budú môcť obzrieť školskú lavicu zo snímky Obecná škola (1991) či okienko z komédie Vratné lahve (2006).