Stredná Európa je v otepľovaní na tom horšie ako zvyšok sveta a len v Bratislave stúpla priemerná teplota za posledné desaťročia o dva stupne. Ako sa v meste neuvariť?
Zelené strechy pomáhajú v boji s klimatickou krízou na viacerých frontoch. Dokážu zvýšiť efektivitu solárnych panelov, a to dokonca až o štvrtinu.
Nová strecha pomôže zadržiavať vodu a vlhkosť počas dažďov, zároveň reguluje teplotu počas horúcich dní.
Popularita vegetačných, teda živých striech z roka na rok rastie. Koncept, ktorý sa používal najmä v severských krajinách, si získava priaznivcov aj u nás v strednej Európe.
Strechy pokryté živými rastlinami sú čoraz populárnejšie. Pribúda i štúdií, ktoré zisťujú, či a ako prospievajú životnému prostrediu.
Zelené strechy výrazne eliminujú akékoľvek teplotné výkyvy prostredia. V lete pohltia elektromagnetické žiarenie zo slnka, v zime zabránia ochladzovaniu.
Vlhko, dážď a chladné počasie dávajú v tomto období strechám poriadne zabrať. Vlhké steny a fľaky sú pre mnohých nočnou morou. Čo sa dá proti tomu robiť?
Technológia zelenej strechy sa ľuďom osvedčila už pred stovkami rokov, prezrádza špecialista Dušan Valášek.
Slnko rozpaľuje vzduch na 40 stupňov, no pod jeho zelenou strechou je príjemne. Prúdi v ňom svieži vzduch, hoci tu nebzučí žiadna klimatizácia.