Zabrániť neistote však môže ešte ústavný súd, na ktorý sa obrátili dve opozičné strany.
Do predčasných parlamentných volieb v Nemecku zostáva presne mesiac a volebná kampaň sa vyostruje. Nie je núdza o škandály, obvinenia ani intrigy.
Predseda FDP Lindner povedal, že situácia, kedy sa na povrch dostávajú dennodenne spory koaličných strán, je už neudržateľná.
ROBERT ŽANONY: Keď v USA začiatkom roka prechádzala vládna moc od republikánov k demokratom, zúrivý dav demoloval Kongres. Aký rozdiel oproti Berlínu, kde predanie kancelárskeho úradu prebehlo v priateľskej atmosfére.
Koaličnú dohodu podporilo vyše 92 % delegátov.
ROBERT ŽANONY: Nemecko má za sebou voľby. Ironik by povedal, že prvé skutočné po dvanástich rokoch, keď všetko svojou uspávajúcou opaterou prekryla „mamina“ Merkelová.
KARIN ROGALSKA: Angela Merkelová bola hlavným garantom stability v Európe. Svojou mantrou, že k nej nejestvuje alternatíva, však spôsobila ďalekosiahle škody na politickej kultúre Nemecka.
MARIÁN REPA: Vo voľbách do Bundestagu napokon lepší finiš predviedli sociálni demokrati, ktorí v cieľovej rovinke predbehli CDU. Skutočnými víťazmi volieb sú však Zelení a FDP, ktorí majú hlavné tromfy v rukách.
MARIÁN REPA: V posledných dňoch pred voľbami do nemeckého Bundestagu prieskumy naznačovali veľmi tesný výsledok. A prvé prognózy to aj potvrdili.
Ako sa sociálnej demokracii podarilo pred voľbami, ktoré sa v Nemecku budú konať 26. septembra, povstať z popola?
Parlamentné voľby v Nemecku, ktoré sa uskutočnia v septembri, budú najzaujímavejšie za posledných 15 rokov.
KARIN ROGALSKA: Konzervatívci a Zelení ako koaliční partneri vedia úspešne spolupracovať práve v sporných oblastiach, ako sú boj proti pandémii a klimatickým zmenám.
RADOVAN GEIST: Kritický postoj Nemcov k EÚ narastá. Podľa nedávneho prieskumu inštitútu Allensbach dôveruje Európskej komisii len 21 % ľudí (pred koronakrízou 30 %).
Pohyby na nemeckej politickej scéne pre Pravdu opísal politológ Christian Schweiger z Technickej univerzity v Chemnitzi.
JOACHIM BECKER: Vznikne po jesenných voľbách v Nemecku koalícia Kresťanských demokratov a Zelených. V Rakúsku už taká koalícia vládne vyše roka. Ako funguje?
Okrem predsedu Zelených Habecka a predsedu frakcie Zelených Hofreitera skupina pravdepodobne súbežne plánovala útoky na viacero mešít v Nemecku.
KARIN ROGALSKA: Už nestačí iba vylučovať spoluprácu s čoraz silnejšou AfD na základe čisto formálneho vymedzenia. Treba vypracovať presvedčivé koncepcie, ktoré budú komunikované s voličmi jasnou rečou.
JOACHIM BECKER: Program novej rakúskej vlády kombinuje neoliberálnu ekonomickú a reštriktívnu migračnú politiku s niekoľkými inovatívnymi sociálno-ekologickými prvkami.
KARIN ROGALSKA: Nová vláda sa najmä vďaka Zeleným vydáva na cestu mnohých inovácií, napr. v politike zameranej na ochranu pred nepriaznivými vplyvmi klimatických zmien.
KARIN ROGALSKA: Konzervatívci sa výrazne líšia od Zelených. Odmietajú zaviesť nové dane, no Zelení chcú také, ktoré by sa vyrubili ohľadom emisií kysličníka uhličitého.