Rusko sa vracia do obdobia Železnej opony.
BORIS ZALA: Gorbačov nepochybne vedel, že reformu si vyžaduje aj samotný Sovietsky zväz.
MARIÁN REPA: Ako sa dalo čakať, prvá schôdzka šéfov diplomacie Ukrajiny a Ruska žiadny pokrok nepriniesla. Ani nemohla, lebo ruská strana si ide stále „svoje“ a kladie nereálne požiadavky.
Nový európsky západ sa od východu oddeľuje pohraničnými bariérami s ostnatým drôtom. Natískajú sa preto spomienky na zadrôtované hranice niekdajšej ČSSR.
Miesta, ktoré sa nachádzajú na cyklotrase Eurovelo 13, ponúknu okrem turistickej infraštruktúry aj odkaz na históriu obdobia pred rokom 1989.
ĽUBOŠ PAVELKA: Za tridsať rokov od pádu železnej opony už zapadli prachom skutočné fakty o slobode cestovania.
Tridsať rokov po nežnej revolúcii sa dve mladé autorky Zuzana Palovič a Gabriela Beregházyová podujali načrtnúť v knihe portrét režimu.
MARIÁN REPA: Česká polícia kvôli streľbe na hraniciach začala trestné stíhanie voči trom komunistickým pohlavárom. Ide o spravodlivosť, nie o pomstu.
Rozdeľoval nielen mesto a krajinu, ale vlastne celú Európu. Vyše 28 rokov bol Berlínsky múr symbolom studenej vojny, hranicou medzi slobodou a diktatúrou.
MARTIN KRNO: Paradoxne, kým v lete 1989 maďarskí politickí predstavitelia strihali na hraniciach ostnatý drôt, teraz na opačnej strane štátu stavajú plot pred utečencami.
ĽUBOŠ PAVELKA: Leto pred tromi desaťročiami bolo horúce nielen pre ročné obdobie, ale aj pre politické turbulencie v krajinách socialistického tábora.
ĽUBOŠ PAVELKA: Československo bolo až do polovice 60. rokov vzorným sovietskym žiakom. Naša zoštátnená ekonomika mala byť vzorom pre ostatné socialistické krajiny.
Uniknúť za socializmu cez prísne strážené hranice Nemeckej demokratickej republiky (NDR) si vyžadovalo veľkú dávku odvahy aj šťastia.
MARIÁN REPA: Možnosť slobodne sa pohybovať v rámci schengenského priestoru je nepochybne jedným z najväčších úspechov európskej integrácie.
Pred 56 rokmi sa odohral najväčší útek na Západ v nemeckej histórii – v priebehu jedinej noci prešlo cez hranice až 16 rodín – 53 ľudí, vrátane starcov a 21 detí.
PETER VITTEK: Železná opona prežíva aj v prípade kvality výrobkov či výšky príjmov.
Slovenský súd rehabilitoval východonemeckého utečenca Hartmuta Tautza.
Stavať bunker v 80. rokoch ich prinútil "strach” ako v prípade ďalších 1 621 odolných a plynotesných krytov, ktoré zostali na Slovensku, ak nerátame pivnice.
ĽUBOŠ PAVELKA: Desiateho decembra si Slovensko pripomenie pád nenávidenej železnej opony.
Na zámku je práve výstava Vtedy bola budúcnosť o období, keď naše krajiny ešte delila železná opona. Život sa ani vtedy nezastavil.