Kitty Weichherzová. Malá usmiata Židovka. Dievča, o ktorom si jej otec písal poznámky od chvíle, keď sa narodila. Zároveň je to cenné svedectvo o holokauste.
Holokaust si zvyčajne spájame s deportáciami slovenských Židov do vyhladzovacích táborov. Začal sa však oveľa skôr a menej drastickými prostriedkami.
Čierne obdobie histórie vykresľuje výstava prostredníctvom dokumentov uložených v slovenských štátnych archívoch.
Pred 80 rokmi, 9. septembra 1941 vojnový Slovenský štát prijal Židovský kódex.
Prezidentka to uviedla pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu v Seredi, kde položila veniec v tamojšom Múzeu holokaustu.
Politici sa zúčastnili na spomienkovom podujatí v Bratislave pri príležitosti Pamätného dňa obetí holokaustu a rasového násilia.
PAVOL MEŠŤAN: Pred 80 rokmi bol prijatý Židovský kódex. Podpis Tisa na ňom chýbal, ale čo nechýbalo, bola jeho silná protižidovská rétorika.
Pred 75 rokmi vydala prvá Slovenská republika svoju najobsažnejšiu právnu normu. Židovský kódex obsahoval viac textu ako ústava nového štátu.
Obete holokaustu si v stredu pri pamätníku na Rybnom námestí v Bratislave uctil predseda vlády Robert Fico i šéf parlamentu Peter Pellegrini.
Slovensko si pripomína temné stránky našej histórie, keď vláda vydala 9. septembra 1941 nariadenie o právnom postavení Židov, známe ako Židovský kódex.