Počet samostatne zárobkovo činných osôb za posledné dva roky rekordne vzrástol. Na Slovensku v súčasnosti podniká takmer 500-tisíc živnostníkov.
Trvalý pracovný pomer poskytuje rôzne výhody, živnostník nemá uzavretú pracovnú zmluvu, v pracovnoprávnych vzťahoch teda zvyčajne ťahá za kratší koniec.
Viacero utečencov z Ukrajiny, ktorí chcú na Slovensku pracovať, resp. si vybaviť živnosť majú problém. Potrebujú k tomu výpis z registra trestov. Ten však nemajú ako získať.
Viete, koľko zaplatíte do zdravotnej a Sociálnej poisťovne a aké dávky dostane od štátu SZČO a zamestnanec?
Oplatí sa viac práca na trvalý pracovný pomer alebo na takzvanú živnosť? Výhody sa nájdu pri oboch spôsoboch, treba zvážiť nielen benefity, ale aj riziká.
Viete, že si môžete uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manželku alebo manžela a zaplatiť tak nižšiu daň?
Dokedy treba podať daňové priznanie? Kto si môže odložiť platenie daní? Z akých príjmov ste povinný daň zaplatiť?
Ak samostatne zárobkovo činná osoba za obdobie do konca minulého roka platila minimálne poistné 180,99 eura, za obdobie od januára tohto roka najneskôr do 8. februára už do Sociálnej poisťovne zaplatí 187,78 eura mesačne.
Pre SZČO je 1. júl termínom, ku ktorému sa prehodnocuje vznik a zánik povinného poistenia, vymeriavací základ a výška poistného, ktorú treba v ďalších mesiacoch platiť.
Cieľom novely ako celku bolo zníženie byrokracie a zlepšenie podnikateľského prostredia.
Predovšetkým treba živnosť ohlásiť. Čo všetko sa uvádza v ohlásení a koľko zaplatíte? Kedy vám živnostenské oprávnenie zaniká a kedy môže živnosť zrušiť úrad?
Odborná prax sa od 1. augusta bude preukazovať jednoduchšie. Ktoré časti živnostenského zákona sú im venované?
Novela živnostenského zákona začne platiť od 1. augusta a prináša viacero zmien. Mení sa výška pokút, povinnosti aj podmienky na pozastavenie živnosti.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) v spolupráci so Slovak Business Agency počas druhej vlny pandémie na jeseň roku 2020.
Zatiaľ čo sa malé podniky trápia s vlastnou existenciou, veľké obchodné reťazce zarábajú aj na nepotravinárskom sortimente, upozorňuje šéf živnostníkov Oldřich Holiš.
Vyplýva to z novej štúdie think-tanku Resolution Foundation.
Podal som daňové priznanie ako SZČO v októbri. Okrem príjmu na Slovensku som mal príjem aj z brigády zo zahraničia. Kde budem platiť odvody?
Prerušenie živnosti na jeden mesiac, menej papierovania, ale aj povinností voči úradom. To je zlomok zmien, ktoré chystá štát.
V roku 2020 zrušilo na Slovensku živnosť o 26 percent menej podnikateľov ako v roku 2019.
V stredu to schválila vláda.