Odborná prax sa od 1. augusta bude preukazovať jednoduchšie. Ktoré časti živnostenského zákona sú im venované?
Novela živnostenského zákona začne platiť od 1. augusta a prináša viacero zmien. Mení sa výška pokút, povinnosti aj podmienky na pozastavenie živnosti.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval Slovenský živnostenský zväz (SŽZ) v spolupráci so Slovak Business Agency počas druhej vlny pandémie na jeseň roku 2020.
Zatiaľ čo sa malé podniky trápia s vlastnou existenciou, veľké obchodné reťazce zarábajú aj na nepotravinárskom sortimente, upozorňuje šéf živnostníkov Oldřich Holiš.
Vyplýva to z novej štúdie think-tanku Resolution Foundation.
Podal som daňové priznanie ako SZČO v októbri. Okrem príjmu na Slovensku som mal príjem aj z brigády zo zahraničia. Kde budem platiť odvody?
Prerušenie živnosti na jeden mesiac, menej papierovania, ale aj povinností voči úradom. To je zlomok zmien, ktoré chystá štát.
V roku 2020 zrušilo na Slovensku živnosť o 26 percent menej podnikateľov ako v roku 2019.
V stredu to schválila vláda.
Ak živnostník v súčasnosti platí minimálne poistné 167,89 eura, za obdobie od januára budúceho roka najneskôr do 8. februára už do Sociálnej poisťovne zaplatí 180,99 eura mesačne.
Akými pravidlami sa musia riadiť SZČO a povinne poistené SZČO v súčasnosti a akými v roku 2021?
Za akých podmienok mu vznikne nárok na ňu? A ako sa zvyšuje dôchodok, ak popri ňom pracujete?
Najvyšší úbytok živnostenských oprávnení vidieť v sektoroch stavebníctva a kovovýroby. Len v kategórii Zemné práce ukončilo za prvých sedem mesiacov tohto roka podnikanie 2 966 fyzických osôb.
SZČO s odkladom daňového priznania sa poistné do Sociálnej poisťovne posúdi k 1. februáru 2021.
Zväz apeluje na zvýšenie kapacity jednotlivých pracovísk úradov práce, ktoré budú spracovávať nové žiadosti o podporu a tiež na zlepšenie ich technického vybavenia.
Som zamestnanec a zároveň mám živnosť. V práci chcem dať výpoveď a chcem sa zaevidovať na úrade práce. Budem mať nárok na podporu v nezamestnanosti?
Živnosť je potrebné ohlásiť na príslušnom živnostenskom úrade. Môžete tak urobiť buď osobne, alebo elektronicky. Aké poplatky vás čakajú a neminú?
Oplatí sa vám viac založiť si živnosť alebo je výhodnejšie vytvoriť spoločnosť s ručením obmedzeným (s. r. o.)? Koľko zaplatíte na poplatkoch?
Aké sú vaše povinnosti voči Sociálnej poisťovni, ak končíte s podnikaním alebo ak zmeníte formu výkonu podnikateľskej činnosti?
Ako prebieha založenie živnosti a aké povinnosti vás potom čakajú?