ALEXANDER AČ: Čo iné však možno čakať v atmosfére, v ktorej mocní tohto sveta uprednostňujú namiesto dialógu horentné nárasty „obranných“ rozpočtov a tlačia výdavky na zbrojenie k novým výšinám?
Vedci uviedli, že koniec série rekordov nič nemení na hrozbe, ktorú predstavuje zmena klímy.
Klimatické zmeny prinášajú zvýšené zrážky, povodne a silné búrky, pričom záplavy sa budú v celej Európe ešte zintenzívňovať. Spolu s horúčavami nás to núti pomaly meniť životný štýl, a to vrátane bývania.
Deň Zeme každoročne pripadá na 22. apríl. Prvýkrát sa organizoval v roku 1970 v Spojených štátoch amerických.
Jeden zo symptómov trvajúcej klimatickej zmeny navyše naznačuje, že Európu čaká extrémne horúce leto.
Čiastočnou príčinou je klimatický jav El Niňo, ktorý stlačil hladinu v nádržiach na najnižšiu úroveň za posledné desaťročia.
Najväčším svetovým producentom fluórovaných uhľovodíkov (HFC) je Čína. Chemické látky sa používajú na chladenie v priemysle.
JOZEF SEDLÁK: Dopestovanie ovocia sa stáva riskantnou záležitosťou, ako aj bývanie či cestovanie pod strmými skalnými svahmi.
Pre Európu však minulý rok najteplejším nebol.
Rok 2023 sa má stať najteplejším rokom v histórii. Tri až šesť miliárd ľudí by sa do konca storočia mohlo ocitnúť mimo obývateľnej oblasti zemegule.
Textilný priemysel významne prispieva k zmene klímy a poškodzovaniu životného prostredia.
Teplota vzduchu v čínskej metropole Peking sa vyšplhala na 39,4 stupňa Celzia a prekonala tak doterajší rekord pre polovicu júna.
Svet má za sebou druhý najteplejší marec v histórii merania. Oznámila to vo svojej pravidelnej mesačnej správe únijná meteorologická služba Copernicus.
VLADIMÍR BAČIŠIN: Koncom roka sa pravidelne objavujú prognózy na nasledujúci rok. Prakticky všetky analýzy od popredných svetových think-tankov a medzinárodných združení ako je OECD, poukazujú na päť hlavných rizík.
Vlny horúčav sa v niektorých regiónoch na planéte Zem tak zintenzívnia, že sa tieto územné oblasti stanú neobývateľnými.
Krvácavá horúčka sa doteraz vyskytovala takmer výhradne v tropických oblastiach. So stále teplejším počasím s ňou ale musel bojovať aj juh Francúzska.
Vedci skúmajúci dochované exempláre hmyzu zistili, že čmeliaky sú v poslednom storočí stále viac stresované zmenami klímy.
Čína vysiela semienka plodín na krátke cesty do vesmíru. Vedcom to pomáha vyvíjať nové odrody plodín, ktorým sa bude dariť aj v meniacej sa klíme.
Extrémne počasie - od nadpriemerných vĺn horúčav po nezvyčajne silné lejaky - spôsobilo v tomto roku dramatické zmeny po celom svete.
Topenie ľadového príkrovu v Arktíde spôsobené globálnymi zmenami klímy umožní ekologickejšiu lodnú dopravu a vďaka novým námorným trasám zníži vplyv Ruska.