Od júla tohto roku sa zubný amalgám nesmie používať na ošetrenie mliečnych zubov, zubov detí mladších ako 15 rokov a tehotných alebo dojčiacich žien.
Od júla tohto roka bude zakázaná miešaná amalgámová výplň, ľudia ju poznajú ako klasickú tmavú plombu, ktorú zubár pripravuje v ordinácii. Nahradí ju biela, ktorá je drahšia.
K 18. januáru sa podľa Národného centra zdravotníckych informácií urobilo vyše 2,1 milióna elektronických výdajov receptov.
O správnej starostlivosti o zuby, o preventívnych prehliadkach hovoríme s profesorkou MUDr. Nedou Markovskou, CSc., hlavnou odborníčkou rezortu zdravotníctva pre zubné lekárstvo.
Vyše polovica zubných lekárov na Slovensku má viac ako 50 rokov. Najviac je ich vo veku 61-65 rokov. Že by o túto dobre platenú prácu nebol záujem?
MARIÁN REPA: Bloček z registračnej pokladnice je dnes v reštauráciách niečo také úplne samozrejmé, že našinca skôr zaskočí, keď mu ho niekde v zahraničí nevydajú.
Pacienti, ktorí sú HIV pozitívni, majú problém s ošetrením u zubárov. Lekári ich odmietajú, pritom si vyžadujú zvýšenú starostlivosť o chrup.
V Brazílii, Poľsku či Litve sa počet zubných kazov u detí zvyšuje. Stúpa tam konzumácia cukru, ale ešte nefunguje systém prevencie a starostlivosti o zuby.
Zubárske kreslo je jedna z najdrahších položiek pre peňaženky pacientov. Pritom to tak nemusí byť.
MARIÁN REPA: Správa, že niektorí zubári si nechávajú od poisťovní uhrádzať aj zákroky, ktoré reálne nevykonali, je šokujúca.
Falošné plomby, fiktívne preventívne prehliadky či iné výkony odhalila kontrola troch zdravotných poisťovní v zubných ambulanciách po celom Slovensku.