Zabudnite na vŕtanie, čistenie zubných kanálikov, pečatenie zubov, korunky, mostíky. Japonskí vedci vyvinuli liek na rast zubov. Na trhu by mohol byť do roku 2030.
IGOR DANIŠ: Ak politici v parlamente radi rečnia o sociálnej politike, tak by mali vedieť, že drahí zubári sú tiež jej súčasťou, zvlášť pri senioroch.
Problémy s krivými mliečnymi zubami môžu mať za následok aj poruchy výslovnosti a artikulácie. Taktiež môžu prispievať k častejším úrazom a ochoreniam.
Fajčenie, víno, ale aj niektoré druhy potravín dokážu meniť farbu zubov. Hoci sa môže zdať, že je preto potrebné vyhýbať sa niektorým druhom jedál, nemusí to tak byť.
Nosiť mesiace „drôtik“ na zuboch je pre mnohých dospelých náročné. Vďaka novým technológiám je tu však riešenie – takmer neviditeľný zubný strojček.
Prvý zub patrí k tým významnejším míľnikom prežívania rodičovského šťastia. Často mu však predchádzajú bezsenné noci a obavy o zdravie dieťaťa.
,Vysoká kazivosť chrupu je výsledkom skutočnosti, že rodičia nedodržiavajú štyri základné pravidlá prevencie zubného kazu,“ hovorí profesorka Neda Markovská.
Slováci sa zlepšili v starostlivosti o svoje zuby. Tvrdí to aspoň najnovší prieskum. Ako ste na tom vy?
Dĺžka čistenia zubov nerozhoduje, dôležité je to, ako si ich čistíte. Ak dva razy denne, treba to urobiť poriadne.
Nedostatočná ústna hygiena môže podporiť vznik ochorení, akými sú diabetes či infarkt. Baktérie zápalových ložísk v ústach môžu oslabiť obranyschopnosť organizmu a spôsobiť nové infekcie.
Aj vás občas napadne, či je to s vaším dychom v poriadku? Alebo nebodaj poznáte v okolí niekoho, komu z úst jednoducho páchne.
O správnej starostlivosti o zuby, o preventívnych prehliadkach hovoríme s profesorkou MUDr. Nedou Markovskou, CSc., hlavnou odborníčkou rezortu zdravotníctva pre zubné lekárstvo.
Stratu jedného či viacerých zubov je potrebné vhodným spôsobom nahradiť, najmä preto, aby človek mohol poriadne rozžuť jedlo, správne artikulovať.
Ochorenia ústnej dutiny majú v súčasnosti charakter ochorení s hromadným výskytom. Ich prevencia je z tohto dôvodu neoddeliteľnou súčasťou stomatologickej lekárskej činnosti.
Piesok medzi zubami si mnohí pamätáme z dovolenky na pláži, pieskovanie zubov je však niečo iné. Tak ako je píling pokožky známa vec, zubný píling už taký populárny nie je.
Pokazené zuby nemá na svedomí ani tak zanedbávaná hygiena, ako naša strava. O tom, čo by sme mali jesť, aby chrup bol zdravší hovoríme so zubným lekárom Jánom Kováčom.
Je lepšie mať zuby krivé ako pokazené. Ak si niekto nevie, resp. nechce dôsledne čistiť chrup, strojček na zuby by som mu nedával, tvrdí MUDr. Pavol Andel.