Sociálna poisťovňa v roku 2023 zvýšila dôchodky o 11,8 % a informáciu o valorizácii doručila všetkým dotknutým dôchodcom v januári tohto roka.
Okrem dôchodkového poistenia (troch pilierov) si môžete budúcu penziu zvýšiť aj sporením a investovaním. Aký je medzi nimi rozdiel a aké výhody ponúkajú?
Doplnkové dôchodkové sporenie je tzv. tretí pilier. Jeho sporitelia platia nižšie dane. Aké má ďalšie výhody?
Cestou k vyššiemu dôchodku je aj dobrovoľné dôchodkové poistenie. Každá osoba, ktorá má viac ako 16 rokov, sa môže v Sociálnej poisťovni dobrovoľne dôchodkovo poistiť.
Zamestnanie či práca na dohodu, dobrovoľné dôchodkové poistenie, dobrovoľné príspevky do II. piliera, III. pilier, sporenie a investovanie. Takto si môžete zvýšiť dôchodok.
Sociálna poisťovňa od 1. januára 2022 zvýši dôchodky o 1,3%, dôchodcovia nemusia o nič žiadať.
Na príkladoch vám ukážeme, ktorým dôchodcom sa od januára zvýši dôchodok na minimálny - hoci štátom garantované výšky penzijného minima sa nezmenia.
Časť penzistov má nárok na kompenzáciu súvisiacu so zmenou ich dôchodkového veku. Na príkladoch vám ukážeme, ako budú odškodnení starobní aj predčasní penzisti.
Na dôchodok je potrebné šetriť už od mladosti. Ale aj keď ste už v dôchodkovom veku, stále máte šancu si ho trochu zvýšiť - prácou.
Na dôchodok treba začať myslieť včas. Aký dôchodok bude mať napríklad človek s mesačným príjmom 1000 eur, ak si mesačne odloží aspoň 50 eur na dôchodok?
Aké výhody so sebou prinášajú jednotlivé typy sporenia? A aký je rozdiel medzi garantovaným a negarantovaným fondom v II. pilieri?
Priemerný dôchodok u nás nedosahuje ani sumu 500 eur, preto je vhodné vopred rozmýšľať, ako si ho zvýšiť. Aké možnosti sa ponúkajú?
Ako a za akých podmienok sa dá prihlásiť na dobrovoľné dôchodkové poistenie? Aký je rozdiel medzi druhým a tretím pilierom?
Zvýšenie dôchodku závisí od toho, či penzista poberá dôchodok alebo nie, od mzdy, typu a aj od dĺžky zamestnania.
Na príkladoch vám ukážeme, ako sa valorizuje dôchodok zo zahraničia, ako je to pri súbehu dôchodkov, ale aj pri poberaní jedného dôchodku.
Aké balíky dobrovoľného poistenia sú k dispozícii? Ako sa stať dobrovoľne poistenou osobou? Aká je výška dobrovoľného poistenia? Ukážeme vám na príkladoch.
Okrem práce existujú aj iné spôsoby, ako si zvýšiť budúci dôchodok. Ako na to?
Dá sa to dosiahnuť prácou na trvalý pracovný pomer či dohodu, dobrovoľným dôchodkovým poistením, dobrovoľnými príspevkami do druhého piliera či poistením.
Kedy si nájdete na účte prvú penziu? Aká bude vysoká? Ako sa dá dôchodok zvýšiť? Aká suma vám musí ostať pri exekúcii dôchodku? Druhá desiatka otázok.
Na príklade vám ukážeme, ako sa bude valorizovať slovenský starobný dôchodok človeka, ktorý pracoval aj v Rakúsku.