IGOR DANIŠ: Vláda sa pred Vianocami púšťa do boja s vysokými cenami potravín. Zatiaľ zbrane ťažkého kalibru nevytiahla a poruke má iba slepé náboje.
ZUZANA KUSÁ: Domácností zasiahnutých energetickou chudobou nebolo málo ani za čias, keď vraj Slovensko bolo ekonomickým tigrom.
Väčšina prevádzok avizuje nárast cien za služby, šetriť plánujú na prevádzkových a personálnych nákladoch.
ĽUBOŠ PAVELKA: Výborný ruský film z čias socializmu Moskva slzám neverí ukazuje silu ruského človeka zdolávať osobné prekážky aj v ťažkých životných situáciách.
Výrazné zvýšenie cien od začiatku roka núti väčšinu z nás k racionálnejším nákupom a zvažovaniu, koľko a akých potravín nakúpime.
IGOR DANIŠ: Vláda plánuje vysokým školám škrtnúť 27 miliónov eur. Chce takto donútiť fakulty, aby niektoré „zbytočné“ a neperspektívne študijné odbory zatvorili?
TOMÁŠ ZEMKO: Dá sa dlho debatovať, ako, koľko a či by mal štát pomáhať zasiahnutým rodinám. Medzi ekonómami však panuje pomerne vzácna zhoda – pomáhať treba najslabším.
IGOR DANIŠ: Dosah rastúcich cien energií na mestá a školy riešili poslanci koncom roka v Národnej rade. Na nemocnice trestuhodne zabudli.
Zdražovanie. Vidíme na to každom kroku. Za výplatu si dnes kúpime menej. Ako presvedčiť zamestnávateľa, aby vám pridal aspoň tých inflačných 5 percent?
Zvyšovanie cien sa prejavuje najmä v kŕmnych zmesiach pre ošípané, výkrm brojlerov a nosníc. Od októbra do januára sa ceny kŕmnych zmesí pre ošípané zvýšili o 8 percent, výkrm brojlerov o 7,5 percenta a nosníc o 6 percent.
Aby mohlo mesto zaplatiť dlhy dopravného podniku, uvažuje o zvýšení cien cestovných lístkov.
Úrady nechali zatvoriť 19 staníc metra.
Aplikačná novela zákona o odpadoch môže viesť k zvyšovaniu cien potravín a zníženiu konkurencieschopnosti slovenských potravinárov.