Microsoft začal s predajom Windows Vista
Americká softvérová spoločnosť Microsoft začala v utorok s predajom vylepšeného operačného systému Windows Vista v 70 krajinách na celom svete. Windows sa používa vo viac ako 95 % počítačoch na svete a dlho odkladaná nová verzia je prvou po roku 2001, kedy Microsoft predstavil Windows XP.
Najviditeľnejšou zmenou je nový vzhľad systému. Rozhranie programu používa 3D grafiku na tvorbu okien, ktoré sa objavujú na pozadí obrazovky. Ostatné zmeny sú menej viditeľné, napríklad vylepšenie zabezpečenia systému, zjednodušenie vyhľadávania informácií a nová multimediálna platforma pre digitálne video, hudbu a obrázky.
Iba okolo 15 % počítačov na svete má pamäťovú a grafickú kartu natoľko výkonnú, aby na nich užívatelia mohli používať novú Vistu. Z tohto dôvodu si budúci majitelia nového softvéru budú musieť zakúpiť aj výkonnejšie počítače.
Americká spoločnosť Apple označila softvér za napodobeninu ich operačného systému Mac OS X Tiger, ktorý tiež disponoval množstvom nových vlastností.