Microsoft opäť prekvapil, nie však s Windows 8
Microsoft na veľtrhu CES nástupcu Windows 7 nepredstavil. Ukázal však smer, ktorým sa bude uberať. Prelomová bude podpora nízkonapäťových ARM procesorov v budúcich verziách Windows. Tieto procesory boli doteraz známe predovšetkým vďaka smartfónom a skôr výnimočne aj niektorým netbookom.
Energický Steve Ballmer veľkolepo predstavil niekoľko noviniek, ktoré určia, akým smerom sa bude Windows uberať. Nielen na počítačoch ale aj na mobiloch. Napriek tomu, že očakávania väčšiny návštevníkov z predstavenia pokračovateľa úspešnej ságy Windows, s číslom osem, sa nenaplnili, o prekvapenia núdza nebola.
Kam bude teda Windows smerovať? Svoje méty Microsoft už naplnil – jeho systém je nainštalovaný na drvivej väčšine domácich ako aj prenosných počítačov. Vývoj sa však zastaviť nemôže a aj preto spoločnosť hľadá diery na trhu, ktoré by mohla zaplátať. Zdá sa, že jednu takú našla. Sú ňou takzvané „System on Chip“ procesory postavené na architektúre ARM. Doterajšia výlučná podpora procesorov Intelu a AMD je síce chvályhodná, neznamená to však, že architektúra x86 bude aj do budúcna jedinou podporovanou. Microsoft si uvedomil viacero skutočností, na ktorých chce v najbližšom období postaviť svoju rozvojovú stratégiu.
Vysvetlenie, prečo Microsoft od budúceho Windowsu začne podporovať inú, než doteraz využívanú architektúru, je pomerne jednoduché a nanajvýš logické. Éra tabletov a netbookov je už tu a niet pochýb o tom, že sa tak skoro neskončí. Tohtoročný veľtrh CES je toho nakoniec príkladom. Očakávané uvedenie niekoľkých desiatok nových tabletov a netbookov nasvedčuje, že pre výrobcov je tento segment stále atraktívny a plný možností. So zameraním na potreby spotrebiteľov je pravdepodobné, že časom sa o priazeň pokúsia zabojovať zariadenia, ktoré ponúkajú nielen výkon, ale aj výdrž na úrovni násobku tej stávajúcej, a to spolu s ARM procesormi. Je preto logické, že Microsoft si chce posilniť svoje pole pôsobnosti a zároveň sa poistiť do budúcna.
Pripravovaný nástupca Windows 7, pravdepodobne označený číslom osem, bude podporovať nielen Intel a AMD procesory, ale napríklad aj procesory od nVidie či Qualcommu. Aj vďaka nim by mohla klesnúť cena netbookov a tabletov výrazne nadol.