Najnovšie

Väčšinu Rusov netrápi drahšia vodka

Od začiatku roka v Rusku stúpla spotrebná daň na alkohol, čo sa v praxi prejavilo veľkým nárastom cien alkoholických nápojov, ale podľa prieskumu firmy ROMIR Monitoring to 37 percent Rusov neznepokojuje - vodku údajne vôbec nepijú.

ČTK
28.1.2004 12:27 , Aktualizované: 28.1.2004 12:27
odoberať
Google News
zdieľať

Pre 32 percent Rusov je zdraženia alkoholu síce nepríjemné, ale vraj sa ich to nijako vážne nedotkne, pretože pijú len striedmo.

Cena alkoholu sa podľa prieskumu najmenej týka dvoch sociálnych kategórií – študentov a dôchodcov. Práve u týchto ľudí bola odpoveď „my vodku nepijeme“ načastejšia.

Zhruba 15 percent opýtaných zdraženie alkoholu necháva pokojnými, pretože usudzuje, že v predaji bude okrem drahej i výrazne lacnejšia vodka. V Rusku je celkom bežné, že sa predávajú falošné vodky - sú síce veľmi nekvalitné, niekedy i zdraviu škodlivé, ale ich prednosťou je veľmi nízka cena.

Za tragické pre ich rozpočet považuje zdraženie alkoholu len šesť percent opýtaných.

Podľa odborníkov Rusi vo vyšších príjmových kategóriách, najmä podnikatelia, riadiaci pracovníci a ľudia s vysokoškolským vzdelaním, sa pri výbere vodky neriadia výškou ceny, ale prednostne kvalitou ponúkaného tovaru. Ľudí, ktorí kupujú drahú vodku, je podľa prieskumu okolo 23 percent.

Zníženie záujmu o vodku sa prejavilo v objeme jej výroby. Vlani výroba vodky a alkoholických nápojov v Rusku klesla o 3,3 percenta, zatiaľčo v roku 2002 objem produkcie stúpol o 6,4 percenta.

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie