Z Bratislavy do Martina
Hoci bratislavocentrizmus nemám v krvi a už vôbec sa nepokladám za vlastenku v podobe, ako si ju predstavujú národne a sociálne cítiace osoby a strany, začínam sa ostatným dianím v hlavnom meste opatrne nadchýnať.
Po preplávaní bývalého primátora Bratislavy Andreja Ďurkovského z utopením hroziacich komunálnych vôd do bezpečných vôd imunitných a jeho nahradením novým šéfom nadobúdam pocit, že ošarpaná krásavica na Dunaji z čias reálneho socializmu aj napriek osudovým ranám typu Riverpark začína mať šancu na uzdravenie. Malé upozornenie: nehovorím teraz o upravených uliciach a vynovených budovách, na ktorých sa v dobrom či zlom podieľali aj predchádzajúce vedenia a zastupiteľstvá mesta. Hovorím o atmosfére. Hovorím o pocite úľavy z väčšej ústretovosti Milana Ftáčnika a jeho tímu načúvať šumu mesta. Dbať hlasu tých, ktorí a ktoré v ňom žijú, alebo pohľadu tých, čo ho iba navštevujú.
Ako „pravá Prešpuráčka“ sledujem, čo sa kde o Bratislave šustne v jej prospech či neprospech, a „vymetám“ miesta a podujatia, kde sa niečo zaujímavé deje. Keďže je leto, tých príležitostí je, prirodzene, viac – a je ich čoraz viac takých, ktoré vzbudzujú radosť a o ktorých sa oplatí zmieňovať. Veď nemusíme vždy iba kritizovať a frflať, všakže?
Je viac ako príjemné veriť, že PKO dostalo po rokoch tvrdých občianskych súbojov s vlastnými volenými zástupcami a necitlivými developermi šancu na ďalší život. Roky jeho existencie neboli predsa premárnené a ani nezatínali do mestskej kasy žiadne sekery.
Nábrežie pred PKO má nádej, že sa nestane len ďalším cieľom likvidačno-betónovej úderky, smerujúcej od bývalých storočných platanov a parčíka s minigolfom (na mieste dnešných sklenených škatúľ Riverparku) cez Karloveské rameno ku Kráľovej hore nad Dlhými dielmi. Devín, tras sa!
Na dobré sa hádam obráti aj osud Starej tržnice na Námestí SNP, kde by sa mal obnoviť predaj zeleniny. Silnejú však aj názory, aby sa využila ako kultúrny priestor. Jedno alebo druhé, hlavne ak sa genius loci tohto magického priestoru využije bez smútku nad jeho postupným chátraním pre ľudí, nie pre bohaté firmy či ambasády, ako sa to v centre mesta stalo dobrým zvykom. V tomto má možno Stará tržnica šťastie, že je tak na očiach.
Ak sa dnešnému primátorovi podarí uskutočniť plány s vytváraním ďalších cyklotrás, ktoré sľubuje, ak magistrát úspešne zabojuje s čiernymi stavbami alebo so stavbami hyzdiacimi najmä historické jadro mesta, ak sa zastupiteľstvá na všetkých územných úrovniach budú usilovať aj v budúcnosti diskutovať o mienke verejnosti tak, ako sa to dialo s PKO, Bratislava možno jedného dňa naozaj prestane byť výkupným miestom padlých podnikateľov. A spolu s Bratislavským krajom sa stane tým, čo avizuje na Facebooku súčasný župan: najlepším miestom na život.
Ďalšia méta je na dohľad, páni a dámy, držitelia kľúčov od mestských brán – dotiahnuť sa na mesto Martin, ktoré je podľa OSN najtransparentnejším mestom sveta.