Najnovšie

Lieková terapia

Slovensko je zázračná krajina. Ako inak by sa pred pár rokmi mohli stať v priebehu jediného dňa z niekoľkých tisícov invalidných občanov zdraví ľudia. Teraz sa zázrak opakuje. Chorí už zrazu nebudú potrebovať niektoré lieky.

4.11.2011 22:00 , Aktualizované: 4.11.2011 22:00
odoberať
Google News
zdieľať

Nie, po krajine nechodí žiadny mesiáš, ktorý by pospolitý ľud liečil a uzdravoval. Stačí na to ruka ministra zdravotníctva, ktorý dokáže jediným podpisom všetko zmeniť. Tak sa teraz minister Ivan Uhliarik rozhodol, že zdravotné poisťovne už nebudú preplácať asi stovku liekov. Do tohto balíčka však zaradil aj také, ktoré ako jediné zaberajú pri určitej chorobe. Pretože za ne neexistuje náhrada, ktorú by hradili poisťovne, peňaženku vytiahne pacient.

Keby išlo o nejaké vitamíny, nosné kvapky alebo antibiotiká, čert to ber. Lenže medikamenty na liečbu duševných chorôb alebo tzv. suché oko sú z trocha iného súdka.

Po rozhodnutí predpisovať pacientom, ktorí sa liečia z neuróz, psychóz a depresií, iba tzv. účinnú látku obsiahnutú v generikách, je to ďalšia snaha ako ušetriť peniaze. No opäť na nesprávnom mieste.

Možno chce ministerstvo takýmto spôsobom iba prinútiť farmaceutické firmy, aby znížili cenu niektorých liekov. A možno sa im to aj podarí. V každom prípade je to veľmi nešťastné riešenie, pri ktorom je rukojemníkom pacient.

Alebo to má byť malý vianočný „prezent“ od dosluhujúceho ministra zdravotníctva svojim exkolegom z farmabiznizu?

diskusia
zdielať
zdielať
odoberať
Google News
mReportér
Zdielajte článok
Ľutujeme
Vážení čitatelia, pod týmto článkom sme neumožnili diskusiu

Obsah článku a skúsenosti s administráciou debát nám dávajú predpoklad, že aj na tomto mieste by pribúdali prevažne príspevky, ktoré by boli v rozpore s pravidlami debaty aj dobrými mravmi.

Ďakujeme za pochopenie a tešíme sa na slušné debaty pod inými článkami.

Najčítanejšie