Krádež storočia. Takto charakterizujú niektorí publicisti peňažnú reformu v bývalom Československu pred 70 rokmi. Prečo krádež či dokonca lúpež?
ĽUBOŠ PAVELKA: Mena peňazí z 30. mája 1953 pripravila obyvateľov Československa o väčšinu úspor.
Snom mnohých Bratislavčanov bolo - a stále je - žiť v miliónovom meste. Zbaviť sa komplexu menejcennosti, ktorý cítia vo vzťahu k Budapešťanom i Pražanom, nehovoriac o Viedenčanoch.
Pred 70 rokmi sa na 10 marcových dní Československo ponorilo do hlbokého smútku. Najprv zomrel sovietsky vodca Josif Stalin a po ňom prvý československý prezident Klement Gottwald.
Po vzniku Slovenskej republiky som sa v januári 1993 rozhodol opustiť Prahu a pracovať pre rodiacu sa diplomaciu nového štátu. Bola to jedinečná situácia, ktorá sa už nebude opakovať.
Pred 45 rokmi, 2. marca 1978, sa vtedajšie Československo stalo po Sovietskom zväze a USA iba treťou krajinou, ktorej občan sa vybral do vesmíru.
Februárový prevrat sa v Bratislave odohral skôr ako v Prahe. Kým tam ho pred 75 rokmi sprevádzal nástup Ľudových milícií, na Slovensku ich úlohu plnili oddiely partizánov.
Rok po skončení prvej svetovej vojny to vrelo v sliezskom Tešíne i v značnej časti Oravy a Spiša. Novovzniknuté susediace štáty sa nie a nie dohodnúť, komu patria sporné územia.
ĽUBOŠ PAVELKA: TUZEX bol stredobodom pozornosti vekslákov nielen pre nelegálny obchod s valutami a šmelinu s bonmi a s pašovaným tovarom.
IGOR DANIŠ: Ak v budúcnosti dôjde ako pred 30, 80, 100 rokmi k geopolitickému zlomu, tak ľahko ako sme vlastný štát získali, môžeme aj oň prísť.
Ako vyzerajú a čo teraz robia bývalé futbalové hviezdy Československa?
Bola streda 3. decembra 1952, skoré mrazivé ráno, a v Prahe sa hromadne popravovalo. Na dvore pankráckej väznice postupne odvislo na dvoch šibeniciach 11 bývalých komunistických politikov.
Pád rakety na Poľsko poukázal na význam presného a rýchleho vyhodnotenia udalosti. V období studenej vojny niektoré takéto prípady priviedli svet na pokraj jadrovej katastrofy.
Len tri miesta na svete umožňujú nahliadnuť do raketovej základne, kde boli umiestnené nukleárne hlavice. Navštívili sme tú, ktorá sa spája s Československom.
IVAN HOFFMAN: Ožil spor o českú zástavu. Opäť je to spor tých, ktorí si ju cenia, s tými, ktorí ju nepotrebujú, ale prekáža im, keď sa k nej hlásia iní.
Za zlomový bod života považuje rok 1968. „Bol dlhší ako storočie," zdôrazňuje historik Ivan Laluha, blízky spolupracovník i priateľ Alexandra Dubčeka.
V júli 1993 sa stal poradcom českého prezidenta Václava Havla, ktorý ho povýšil na armádneho generála.
Nadchádzajúce výročie vpádu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa si pripomíname na pozadí vojny na Ukrajine, a tak sa natíska historická paralela.
Život v sedemdesiatych či osemdesiatych rokoch minulého storočia približuje múzeum s výstižným názvom Vtedy.
Vo veku 73 rokov zomrela Ivana Trump, bývalá manželka miliardára a amerického prezidenta Donalda Trumpa.