Discovery sa spojil s ISS
Americký raketoplán Discovery sa o 13:18 SELČ na obežnej dráhe okolo Zeme spojil s Medzinárodnou vesmírnou stanicou (ISS). Ide o prvé stretnutie raketoplánov Národného úradu pre letectvo a vesmír s ISS od novembra 2002, kedy stanicu navštívil Endeavour. A možno aj na nejaký čas posledný, napísala agentúra Reuters. NASA totiž pre problémy s izoláciou sprevádzajúce štart pozastavila lety týchto kozmických strojov.
Raketoplán a orbitálna stanica sa spojili o 13:18 SELČ. Krátko pred tým veliteľka Discovery Eileen Collinsová kolegom z ISS – ruskému kozmonautovi Sergejovi Krikaljovovi a svojmu krajanovi Johnu Phillipsovi – odkázala: „Už sa na vás, chlapci, tešíme… Vaša vesmírna stanica vyzerá zvonka absolútne úžasne.“
Krátko pred pätnástou hodinou sa otvoril spojovací tunel a usmievajúce sa posádky, ktoré spolu niekoľko hodín komunikovali pomocou techniky, sa stretli tvárou v tvár. Okrem obligátneho potriasania rukami prišla na rad aj konverzácia a úsmevy do kamier, ktoré ojedinelé stretnutie zaznamenávali.
Pred tým, než pri ISS zakotvil, predviedol Discovery unikátny manéver. Veliteľka Eileen Collinsová a pilot James Kelly kozmickú loď, vážiacu podobne ako ISS okolo sto ton, k stanici najprv priblížili na vzdialenosť zhruba dvesto metrov a potom ju nechali pomaly otáčať o 360 stupňov okolo osi.
Dvojčlenná posádka ISS potom robila snímky, aby experti analyzovali prípadné škody, ktoré na raketopláne mohli vzniknúť počas štartu. Všetko sa zdá byť v poriadku, povedal šéf NASA Michael Griffin.
Dnešné monitorovanie nadviazalo na stredajšie mnohohodinové testy a kontroly, ktoré posádka raketoplánu vykonala okrem iného aj za pomoci mechanického ramena s pätnásťmetrovým nástavcom a laserovými senzormi na konci.
Z Discovery prenesú na ISS počas týždňového spojenia 15 ton potravín a materiálu, ktoré už orbitálna stanica nutne potrebovala. Po havárii Columbie bola totiž ISS odkázaná na dodávky ruských lodí.