komentátor denníka Pravda
E-mail:
Po štúdiu histórie, filozofie a politológie na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave začal v r. 1999 pracovať ako redaktor v kultúrnej rubrike týždenníka SLOVO. Neskôr písal reportáže a napokon sa venoval domácej politike. V r. 2003-2004 získal žurnalistické štipendium na Freie Universität Berlín. Po návrate pôsobil ako reportér v týždenníkoch Plus 7 dní a Žurnál. Od r. 2010 je komentátorom denníka Pravda.
MARIÁN REPA: S blížiaci sa voľbami a množiacimi sa prieskumami budú pribúdať aj úvahy o možných vládnych koalíciách. Keďže v pásme zvoliteľnosti sa pohybuje viacero strán, ide skôr o špekulácie.
MARIÁN REPA: Po tom, ako sa Andrej Danko vo vládnej koalícii vedenej Smerom totálne znemožnil, mu to voliči spočítali. Zdá sa však, že majú krátku pamäť, lebo jeho politická hviezda začína opäť stúpať.
MARIÁN REPA: Ešte pred summitom bolo jasné, že Zelenskyj chce viac, ako mu NATO môže ponúknuť. Plné členstvo v aliancii by bolo v danej situácii nereálne. A nejde len o prebiehajúci vojnový konflikt...
MARIÁN REPA: Požiadavka Ukrajiny, ktorá s ruským agresorom bojuje už viac ako 500 dní, je pochopiteľná. Kedy inokedy, ak nie teraz, by mala získať bezpečnostné záruky NATO?
MARIÁN REPA: Už túto nedeľu budú musieť strany podať kandidátky do volieb. Dalo by sa preto očakávať, že v týchto dňoch budú prebiehať rokovania o spoločnom postupe. Nič také sa však nedeje...
Vzbura, ktorá v Rusku nečakane vzplanula, sa rovnako nečakane aj skončila. Zrejmé je, že Putin stvoril monštrum, ktoré sa mu vymklo z rúk. A hoci Jevgenij Prigožin neuspel, svojím trúfalým činom ukázal na slabosť Putinovho režimu.
MARIÁN REPA: Po tom, čo Zuzana Čaputová dobrovoľne „vypratala bojové pole“, nastala úplne nová situácia. Potenciálni kandidáti aj politické centrály teraz budú musieť prehodnotiť svoje stratégie.
MARIÁN REPA: Mať príležitosť a nevyužiť ju, je doslova hriech. Z tohto hľadiska možno považovať rozhodnutie prezidentky Zuzany Čaputovej nekandidovať za chybu.
MARIÁN REPA: Môžeme sa sporiť, či je na Slovensku málo, alebo veľa policajtov. Podstatné je však to, aký je stav kriminality. A kedže tá klesá, mali by sa znižovať aj počty policajtov.
MARIÁN REPA: Slovensko zažíva v krátkom čase politické deja vu. Presne pol roka po tom, čo poslanci hlasovali za pád Hegerovej vlády, nevyslovili dôveru ani Ódorovmu úradníckemu kabinetu.
MARIÁN REPA: Rozprava k programovému vyhláseniu vlády sa iba začala, no už teraz je jasné, že väčšina poslancov ho nepodporí. Napokon, bolo by zvláštne, keby opozičné strany dali za pravdu svojmu súperovi...
MARIÁN REPA: Nestáva sa často, aby sa o politikoch nakrúcali filmy ešte počas ich života. Silvio Berlusconi bol v tomto smere výnimkou. A výnimočný bol aj v mnohých iných aspektoch.
MARIÁN REPA: Sociálni demokrati pod vedením Petra Pellegriniho chcú vyhrať voľby a Smer považujú za svojho súpera. Nezodpovedaná však zostala otázka, ako to chcú urobiť.
MARIÁN REPA: Dušana Dědečka odsúdili na 15 rokov väzenia. Niekomu sa to môže zdať málo, lebo teoreticky sa po odpykaní polovice trestu môže dostať na slobodu.
MARIÁN REPA: Keď Matovič tvrdí, že „Slovensko sa rúti do pekla“, lebo Fico po voľbách získa ústavnú väčšinu, je to smutno-smiešne, lebo k tomu rozhodujúcou mierou prispel práve on.
MARIÁN REPA: V krajine, kde titul podvodom získal aj premiér, sa nemožno čudovať, že je jedno, ako sa kto k titulu dopracuje. Aj preto sa tu celé roky toleruje písanie diplomových prác na zákazku.
MARIÁN REPA: Eurofondy sú požehnaním aj prekliatím, podľa toho, ako s nimi kto dokáže narábať. V prípade Slovenska sú často zdrojom korupcie a ich čerpanie patrí medzi naše najväčšie „boľačky“.
MARIÁN REPA: Vyjadrenie Jaroslava Naďa o tom, že sa niekto zo zahraničia snaží zmanipulovať voľby na Slovensku, vzbudilo značnú nevôľu. Jedni mu vyčítajú, že vyvoláva zbytočné vášne, iní súhlasne prikyvujú.
MARIÁN REPA: Návrat Františka Mikloška na kandidátku KDH možno vnímať aj ako signál, že Slovensko sa opäť raz ocitlo na križovatke a situácia je veľmi vážna.
MARIÁN REPA: Parlament dnes horúčkovito rokoval o desiatkach zákonov. Pritom každému muselo byť jasné, že všetky návrhy schváliť nestihne. A možno je to tak aj lepšie...
MARIÁN REPA: Vláda stiahla z parlamentu návrh zákona, ktorý mal riešiť životné situácie nezosobášených párov. Nuž, nič lepšie sa ani stať nemohlo!
MARIÁN REPA: Predseda parlamentu dal rozbitej pravici ešte dva týždne k dobru, aby mohla spojiť sily. Čo viedlo Kollára k takejto zhovievavosti? A aké sú šance, že sa to pravicovým ministranám podarí?
MARIÁN REPA: Ešte na začiatku roka sa zdalo, že by mohla vzniknúť akási druhá SDK. Po fiasku Hegerovej vlády, je však zrejmé, že nik, kto nemá samovražedné sklony, sa s Demokratmi spájať nebude.
MARIÁN REPA: Tak trochu v tieni aktuálnych udalostí súvisiacich s výmenou vlády sa cez víkend konal snem hnutia Sme rodina. Z úst predsedu Borisa Kollára na ňom zazneli zásadné posolstvá okorenené veľkou dávkou populizmu.
V rakúskom Linzi sa minulý týždeň konal prvý ročník medzinárodnej súťaže Kaktus Cartoon Award, na ktorej spolupracovník denníka Pravda Marián Kamenský získal cenu v kategórii Klimatická spravodlivosť.