Prezuť môžete už aj dnes

Najlacnejšie pneumatiky sú na internete. K prezutiu však patria aj kvalitné služby a tie máte v pneuservise ako zákazník podstatne lacnejšie.

17.03.2008 06:31
Pneuservis, prezúvanie pneumatík Foto:
Sezóna prezúvania pneumatík sa začala.
debata

Tohtoročná  „zima“ dala zimným pneumatikám poriadne zabrať. Nie preto, že by mali za sebou drsné podmienky namrznutých ciest so škvarou a stovky kilometrov výtlkov,  ale preto, že tentoraz museli bojovať s oveľa väčším nepriateľom. Je ním teplo. Podľa Vladislava Berkoviča, personálneho riaditeľa spoločnosti Mikona, sa však ukázalo, že vodiči si už dnes aj napriek miernej zime veľmi dobre uvedomujú význam zimných pneumatík. „Ani teplé počasie neodradilo od prezutia tých, ktorí pravidelne prezúvajú. Prakticky sme nezaregistrovali pokles v odbyte zimných plášťov a služieb súvisiacich s výmenou pneumatík. Dokonca je dnes ešte stále jazdí na zimných pneumatikách väčšina áut, ktoré majitelia prezúvali,“ dodáva Berkovič.

Sezóna sa len začína

Znamená to, že pneuservisy majú hlavnú jarnú sezónu ešte stále pred sebou. Platí to najmä o severných oblastiach Slovenska. Návaly v na rozdiel od zimného prezúvania, keď spôsobí prvé sneženie doslova paniku,  podľa Berkoviča na jar nehrozia. „Psychologickou hranicou je na jar Veľká noc, takže kto sa chce vyhnúť prípadným čakacím lehotám, môže pokojne prezuť už teraz.“ Je totiž  málo pravdepodobné, že by tohtoročná zima ešte ukázala svoje pazúriky. Prezúvanie odložte  len v prípade, ak vaše zimné plášte už končia svoju životnosť. Ak výška dezénu nepresahuje štyri milimetre, je ekonomicky výhodné zimné plášte radšej dojazdiť a tým ušetriť prácu letným pneumatikám. Samozrejme len v situácii, ak nedôjde k naozaj výrazným nárastom teplôt. Za takýchto okolností stráca totiž príliš mäkká zimná zmes požadované vlastnosti a môže znížiť stabilitu vozidla  v zákrutách a predĺžiť brzdnú dráhu.

Ceny sa tento rok nemenia

V porovnaní s minulým rokom, keď išli ceny pneumatík výrazne dole, sa tento rok žiadne cenové zázraky neudejú. „Ceny ostávajú prakticky na rovnakej úrovni ako vlani,“ hovorí Peter Crkoň zo spoločnosti Mikona.  „Samozrejme, je možné sledovať akcie, vďaka ktorým môžete svoju investíciu do nákupu nových pneumatík znížiť na minimum.  Prémiové pneumatiky na Fabiu tak dnes dostanete už od 1 700 Sk a na Octaviu už okolo 2 000 korún. „Naozaj dnes nemá význam rozmýšľať nad nákupom pneumatík v hypermarketoch. Rozdiel v cene nie je priamo úmerný podstatne nižšej kvalite,“ radí Crkoň.

Otázna je však internetová konkurencia. Bežne tu totiž môžete ušetriť až neuveriteľných 30, či dokonca 40 % ceny. „Týmto cenám nemôžeme konkurovať, no myslím, že k obchodu patria okrem tovaru aj služby. Podľa Berkoviča  nie sú ojedinelé prípady, že zákazníci nedostali cez internetový obchod to, čo požadovali, prípadne neskôr ako mali, prípadne urobili sami chybu pri objednávke. „To sa vám v pneuservse nemôže stať a navyše dostanete ako zákazník aj polovičnú zľavu na prezutie plášťov, prípadne ďalšie služby."

Prezúvajte len v pneuservisoch

Možno patríte medzi tých šťastlivcov, ktorí po tohtoročnej zime nemusia kupovať nové pneumatiky, no rozhodne sa nevyhnete prezúvaniu. Ak nemáte letné pneumatiky skladované počas zimy na diskoch, nikdy ich neobúvajte na disky sami! Bezdušové pneumatiky so špeciálnou úpravou tesniacej pätky si pri amatérskom prezúvaní určite poškodíte. Takáto chyba je neodstrániteľná a pneumatika bude neustále strácať tlak. Za tých tisíc korún, ktoré necháte v pneuservise, to určite stojí. Najmä ak zvážite, že k odbornému prezutiu patrí aj vyváženie celého kolesa a  výmena ventilu. To sú úkony, ktoré v garáži nezvládnete.

Pneuservis vám tiež ponúkne kontrolu a nastavenie geometrie či kontrolu tlmičov. Ich zlý stav vás môže vyjsť pekne draho. Napríklad  v podobe nerovnomerne opotrebovaného dezénu či vzniku takzvaného pílového opotrebenia.

Kedy kúpiť novú pneumatiku

Ak majú vaše letné pneumatiky hĺbku dezénu nižšiu ako zákonom požadovaných 1,6 milimetra, alebo je staršia ako päť rokov, je nevyhnutné pneumatiku vymeniť za novú. Výrobcovia však neodporúčajú ísť s opotrebením pneumatiky až na minimálnu hĺbku dezénu. Taká pneumatika je síce stále funkčná, no stráca schopnosť odvodu vody, takže sa výrazne zvyšuje riziko aquaplaningu. Predlžuje sa tiež brzdná dráha. Zvýšená opatrnosť je preto na mieste už vtedy, keď hĺbka dezénu poklesne pod tri milimetre.

Podiel najbežnejších rozmerov pneumatík na Slovensku

165/70 R13 – 30 % Škoda Felicia,Opel Corsa, Peugeot 206
195/65 R15 – 11 % Škoda Octavia, Seat Toledo, VW Golf 185/60 R14 – 7 % Škoda Fabia, VW Golf III, Mazda 323
165/80 R13 – 9,5 % Škoda 120
175/70 R13 – 6,7 % Renault Mégane
175/65 R14 – 4,2 % Renault Thalia, Clio, Peugeot 306
185/65 R14 – 3,9 % Citroen Xsara, Peugeot 405
165/70 R14 – 3,3 % Škoda Fabia, Citroen C3, Fiat Punto

Koľko stojí geometria

diagnostika plus nastavenie
1 náprava 300 – 400 Sk 
2 nápravy (SUV) 400 – 650 Sk

Pozor na pochybné protektory a lacné plášte

Pred letnou sezónou  motoristov často zvádza nákup extrémne lacných pneumatík, ktoré ponúkajú najmä v reťazcoch supermarketov. Ceny štartujú už od 1 000 Sk za kus. Výhodné, ale len na prvý pohľad. Vo väčšine prípadov totiž nie ste informovaní, že tovar ktorý kupujete, nie je nový plášť, ale len pneumatika s obnoveným dezénom, teda protektor. Ten by sa nemal používať pri rýchlostiach vyšších ako 120 km/h.  Stáva sa, že protektorované pneumatiky sú nevyvážiteľné. To spôsobuje vibrácie, znižuje komfort jazdy a zvyšuje opotrebenie. Navyše nedostanete nijakú záruku na mechanické vlastnosti.

V lepšom prípade dostanete síce novú pneumatiku, no s jedinou prednosťou – nízkou cenou. Nechcite však vedieť, ako sa správa v kritických situáciách, napríklad na mokrom povrchu. Nesmiete byť tiež prekvapení, ak sa dezén opotrebuje za jednu jedinú sezónu.

debata chyba
Články podľa značiek