redaktor ekonomického spravodajstva
Novinárska skratka: sd
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Slovenské potravinárstvo je najslabším – najmenej podporovaným článkom vo výrobnom reťazci potravín.
JOZEF SEDLÁK: Chceme slovenské potraviny, ale nebezpečne sme sa vzdialili od ich poctivej výroby. Je najvyšší čas to zmeniť. Ale nie lacnými politickými výzvam.
Mäsiari oznámili, že od decembra predpokladajú zvýšenie cien mäsa a bravčových výrobkov o 10 až 12 % a pri niektorých produktoch až o 20 %.
Slovenské sladovne, jeden z posledných exportérov agrovýrobkov s vyššou pridanou hodnotou, sa už nemôžu spoliehať na domácu produkciu sladovníckeho jačmeňa.
Lesy SR budú predávať palivové drevo z kalamitnej ťažby za výrobné náklady. Obchodný riaditeľ Lesov SR Tomáš Klouček to považuje za logický ozdravný krok.
Prinášame príbehy troch pokolení vinárov, ktorým víno vstúpilo do života a ktorí jeho prostredníctvom priniesli nový pohľad na Slovensko ako krajinu dobrého vína.
Slovenské víno sa môže zapojiť do revolúcie ružových vín vlastným štýlom a nadhľadom, tvrdí rešpektovaná znalkyňa Elisabeth Gabay, Master of Wine.
Tohtoročná zima môže byť lacnejšia pre tisícky domácností, ktoré sú vykurované palivovým drevom. Štátne lesy ponúkajú drevo z kalamitnej ťažby.
Aj reťazce, ktoré si predtým príliš nevšímali slovenské mliečne produkty a dovážali ich, teraz chcú slovenské produkty. Mliekarne však nestačia kryť dopyt.
V znamení tridsiatky sa nesie vzostup aj pád slovenského poľnohospodárstva, dosiahnutie potravinovej sebestačnosti aj jej strata.
Poľnohospodárstvo bolo výkladnou skriňou starého režimu. Československu trvalo 30 rokov, kým dosiahlo sebestačnosť v základných potravinách.
Slovensko netrpezlivo čaká na vína z úrody ročníka 2019. V mnohom je prelomový, a nielen preto že uplynulo 30 rokov od novembra 1989.
Počasie opäť ukázalo, že vie vo vinohradoch navodiť neopakovateľnú situáciu.
Slovenskí včelári patria k najlepším výrobcom medu na svete. Potvrdzujú to už poldruha desaťročia na medzinárodných súťažiach.
Ozdobou slovenských salašov sú čuvače, pôvodné ovčiarske psy. Rešpektujú ich nielen ovce, ale aj šelmy. Na škótskych farmách plnia ich úlohu borderské kólie.
Mnohé regionálne jedlá dlho prežívali v rodinách na vidieku. Lenže slovenský vidiek dnes vyzerá úplne inak ako pred dvadsiatimi či tridsiatimi rokmi...
Potravinoví inšpektori podrobili kontrolám na pesticídy viacero druhov potravín. Zistili, že Slovensko je krajinou s minimálnou chemickou stopou v potravinách.
Nájdu sa deti, ktoré si myslia, že mlieko sa rodí na polici supermarketov. "Mládež nastavuje zrkadlo našej práci,“ tvrdí Stanislav Voskár.
Každý kraj má svoju zlatú žilu, len ju treba objaviť. No kým zlato sa raz pominie, ovocinárstvo je ako perpetuum mobile. Občas ho niečo zabrzdí, ale je tu vždy.
Oheň je dobrý sluha, ale zlý pán. To isté platí aj o agrochémii. Napríklad postreky chrániace vinič pred chorobami majú aj pozitívne, ale aj negatívne účinky.
Na začiatku boli spory o cenu mlieka a na konci zrod jedného z najpopulárnejších slovenských festivalov MňamFest Bánovce nad Bebravou.
Rozhovor so Štefanom Adamom, riaditeľom Výskumného ústavu ekonomiky poľnohospodárstva a potravinárstva, najstaršej poľnohospodárskej vedeckej ustanovizne na Slovensku.
Sprevádza nás od prvej do poslednej chvíle. Nemôžeme bez neho existovať, lebo je hmotnou podstatou ľudského žitia. A naozaj platí, že ako jeme, tak žijeme.
Otec a syn Korpásovci z Rúbane v rodinnom vinohrade na Starom vrchu pracujú na niekoľkých pozoruhodných novošľachtencoch stolových odrôd viniča.
Ako bez veľkých nákladov rozhýbať výrobu a obchod s čerstvými potravinami na malých rodinných farmách a družstvách?