redaktor ekonomického spravodajstva
Novinárska skratka: sd
Absolvent Fakulty žurnalistiky na Leningradskej štátnej univerzite (1977). Od začiatku novinárskej kariéry pracuje nepretržite v Pravde. Venuje sa pôdohospodárstvu (pôda od ochrany po predaj pozemkov, lesné hospodárstvo), obchod s potravinami, Záhrada - ako záľuba i poradenstvo, krásne záhrady úspešných ľudí, Víno ako staronový fenomén Slovenska, profily a rozhovory.
Paríž praje slovenskému vínu a dve dekády po sebe zvyšuje úspechmi na najprestížnejšej svetovej súťaži jeho medzinárodnú kredibilitu.
Ceny chleba a pečiva boli na Slovensku posledných 15 rokov pomerne stabilné.
Ako prikážete niekomu nakúpiť a predať za toľko a za toľko? Veď aj poľnohospodári vyprodukujú veľa pšenice a predávajú ju za svetové ceny, pričom pšenica nezostáva u nás, hovorí Machútová.
Spolieha sa na etické správanie kľúčových hráčov potravinového reťazca – veľkých obchodných reťazcov, kde nakupuje potraviny viac ako 80 percent spotrebiteľov.
JOZEF SEDLÁK: Až teraz si možno s hrôzou uvedomujeme, čo je to mať dostatok vlastných potravín a nebyť vydaný na milosť a nemilosť dodávok spoza hraníc.
Len ľudia pamätajúci inváziu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa vedia, ako sa blesku rýchle minuli za pár dní múka, soľ, cukor, olej, maslo či masť.
V čiernomorských prístavoch zostali zablokované milióny ton obilia, kukurice, slnečnice.
Povojnová Orava nedotknutá industrializáciou a kolektivizáciou zostáva v pamäti len najstaršej generácie, tá súčasná je iná. Vracia sa k svojim koreňom, ale mení sa.
Dramaticky zdražela pšenica aj v Európe.
Muž, oslavujúci 70 rokov plodného života, jemne prepisuje bibliu a vraví, že na počiatku boli svetlo, žiara, teplo, ktoré ľuďom prinieslo skrotenie ohňa.
Predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Emil Macho bude považovať za úspech, ak v priebehu desiatich rokov podiel slovenských potravín presiahne 50 percent.
Aktuálne skóre v zastúpení slovenských kurčiat na domácej spotrebe je už menej ako 50 percent a strmo padá.
Teraz rezonuje kauza chystaného zákona o ochrane zvierat z dielne poslancov OĽaNO. Rozpútala sa okolo neho nečakane ostrá diskusia. Prečo?
Pandémia koronavírusu má jednoznačných ekonomických víťazov. Sú nimi obchodné siete s potravinárskym a drogistickým tovarom.
Prenikli von informácie o zámere regulovať hustotu včelstiev na štvorcový kilometer, kočovanie a ďalšie detaily ovplyvňujúce chov včiel.
Kľúčové posolstvo pre slovenských občanov znie - dobre si zvážte, aké potraviny kupujete.
Minister sa na stretnutí s novinármi usiloval dať bodku za dotačnou kauzou najdrahšie svine.
Z rutinnej podpory, ktorá mala stabilizovať chovy ošípaných, sa stala politická udalosť.
Relax, trávnik, bazén, hojdačky, grilovací kút zvíťazili nad úžitkovými pestovateľskými záhradami, hovorí Emil Macho.
Minister v pondelok reagoval na úpravy DPH niektorých v okolitých štátoch.
Z tisícok záhradných kamienkov sa skladá naša krajina. Hričovský do nej nezabudnuteľne vstúpil.
Poľsko znižuje od februára DPH na potraviny na nulu, zlacňuje tiež benzín, Maďarsko zasa reguluje vybrané druhy potravín.
JOZEF SEDLÁK: Od začiatku roka platíme za potraviny viac a nič na tom nezmenia ani zľavy na kuracie či bravčové mäso a niektoré druhy masla.
Kým Poliaci dočasne znížili DPH na potraviny na nulu a Maďari idú regulovať ceny chleba, mlieka a cukru.
Okolité štáty kompenzujú domácim producentom cenové nárasty v súvislosti s COVID 19 oveľa viac ako na Slovensku.