redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Španielsky film Vedľajšia izba, ktorý režíroval Pedro Almodóvar, je sladká dráma. Špekuluje sa v nej síce stále o smrti, ale tak decentne, elegantne a farbisto, že je to skôr ako výstava o umení umierať.
V Banskej Bystrici si možno práve pozrieť výstavu Matúša Maťátka a Filipa Sabola Cuprum civitas s podtitulom Lesk a bieda medeného mesta.
Milý domácky dokument Via Slovakia nás doslova postaví na nohy.
Keď včera prišla správa, že zomrel mím Milan Sládek, veľmi ma to prekvapilo, hoci mal už svoj vek, 86 rokov. Smrť síce vedel zahrať, ale v skutočnosti jej bol vždy veľmi vzdialený.
Maliar Martin Augustín má to šťastie, že sa mohol zaoberať krásnou Sládkovičovou Marínou, a to tak dôkladne, že jej vtisol novú tvár.
Český film režiséra Viktora Tauša a scenáristu Davida Jařaba Amerikánka patril medzi českých kandidátov na Oscara. Amerikánka je veľmi osobný príbeh ženy poskladaný z kaleidoskopu pestrých obrazcov.
Známy český výtvarník Milan Knížák vystavuje na Slovensku!
Dobrý chýr sa šíri okolo nového českého filmu režiséra Jiřího Havelku, ktorý si možno pozrieť aj na Netflixe.
Nová kniha Šťastná nostalgia je triumfálnym i pokorným návratom belgickej autorky do Japonska.
Grant robí ako trestajúci kacír surovosti.
Karikaturista Fedor Vico oslávil 9. novembra osemdesiatku Jubileum oslávil výstavou s názvom Komorne a monumentálne v Múzeu rusínskej kultúry v Prešove. Satirické kresby publikuje tiež v Pravde.
Na Slovensku s nami žijú aj Poliaci. Ich Poľský klub práve oslavuje 30 rokov od svojho vzniku. Vyvrcholením osláv bolo uvedenie muzikálu Na skle maľované, v ktorom sa doslova prepájajú obe kultúry.
Film Rok vdovy je príbehom ženy, ktorá náhle príde o manžela a musí si zvyknúť žiť ako vdova. Jeho vznik inšpirovali zápisky skutočnej vdovy, no spracovanie je absolútne originálne.
Spisovateľ Roman Brat napísal knihu Môj kamoš Četti, v ktorej je už prítomná umelá inteligencia (Al), a to nielen ako zvláštny fenomén, ale ako súčasť bežného života.
Šedá zóna je zaujímavý dokument o vytúžených detičkách, ktoré prichádzajú na svet veľmi krehké, človek sa ich až bojí dotknúť. Pohladkať sa môžu len, ak to lekár dovolí. Namiesto mamy ich objíma inkubátor.
V SNG možno až do 2. februára budúceho roku navštíviť výstavu Vladimír Dedeček - minulosť a prítomnosť. Dedečkovu výstavu a jeho osobnosť približuje architekt Martin Kusý.
V SND uviedli hru Tatarka o spisovateľovi a veľmi zvláštnom človeku Dominikovi Tatarkovi. Bola som veľmi zvedavá, ako si s Tatarkovým životom a tvorbou poradí mladý, 25-ročný režisér Dávid Paška.
Kniha Dušana Dušeka Deti v daždi (vydal Slovart) sa dostala do finále súťaže Anasoft litera. Má nadtitul Kalendár na roky 2020-2021 po narodení Krista. Autor sa inšpiroval kalendárovou kultúrou, ktorá vlastne ešte stále v nejakej podobe funguje.
DPOH pokračuje v projekte hier inšpirovaných Bratislavou. Však už v názve novej inscenácie Petra Scherhaufera Spasiteľ z Dolných honov je obsiahnutá jedna z novších bratislavských štvrtí.
V kinách sa premieta naozaj zvláštny film nazvaný Ešte nie som, kým chcem byť o českej fotografke Libuši Jarcovjákovej. Dokument nakrútila Klára Tasovská. Jedinou účinkujúcou je Libuše Jarcovjáková.
Výtvarník Ivan Popovič je známy ako tvorca večerníčkov, dokumentárnych filmov, kníh, kreslených vtipov aj nekonvenčných obrazov. Stále žije tvorivý, dobrodružný život plný humoru a zážitkov.
Z príbehu, ktorý má byť pokračovaním prvého dielu Jokera, urobili tvorcovia muzikál. Hudba lepšie dokáže vyjadriť nereálne polohy deja, šialenstvo, ktoré je trápením aj slasťou.
Eduard Grečner v septembri oslávil síce 93. narodeniny, ale nie je odkázaný iba na spomienky.
Do 19. októbra potrvá unikátna výstava v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch pod názvom Kameň - papier - krajina s podtitulom Michal Kern v dialógu s Mariou Bartuszovou. Pre znalcov výtvarného umenia je to doslova bonbónik.
Výtvarník výrazného štýlu Matúš Maťátko vystavuje v Galérii Jána Koniarka v Trnave do 24. novembra. Výstava pod názvom Čas kostlivcov prináša ďalšie nekonvenčné pohľady do histórie i súčasnosti.