redaktorka Magazínu Pravdy
Novinárka a spisovateľka je dlhoročnou redaktorkou Pravdy. V súčasnosti pracuje v magazíne a na oddelení kultúry. Robí rozhovory s umelcami, píše recenzie o divadle, výstavách a knihách. Venuje sa aj glosovaniu všedného života. Narodila sa 4.5.1943 v Bratislave, vyštudovala novinárstvo na bratislavskej FFUK. Pracovala v týždenníku Predvoj, Nové slovo a od roku 1986 v denníku Pravda. Počas tzv. prestavby pôsobila s manželom, publicistom Vladimírom Jancurom, v Moskve a písala pre Nové slovo. O tejto skúsenosti vydala dokumentárnu prózu Kankán nad Kremľom (s vlastnými ilustráciami). Venuje sa aj tvorbe beletrie (debutovala novelou Fúkni do púpavy, podľa prózy Dom pod morušou vznikol aj televízny film, najnovšia je próza Zvonenie). Vydala tiež knižky rozhovorov (Pýtačky, Dialógy v ateliéroch). Za zbierku poviedok Plaché rozkoše získala v roku 2008 Cenu Bibliotéky. Za redakciu Pravdy bola nominovaná do súťaže Slovenka roka.
Náš kultový a milovaný spisovateľ Peter Jaroš má 22. januára 85 rokov. Jeho Tisícročná včela vychádza najnovšie aj v španielčine, na krásnom papieri a s Brunovským na obálke!
Dej nemecko-francúzskeho filmu Rodinný poklad sa začína na letisku v Poľsku. Z New Yorku priletela zvláštna dvojica, otec a dcéra, ktorí majú korene v Poľsku, ale veľmi sa tam nevyznajú.
V Galérii 19 na Lazaretskej ulici v Bratislave je do 17. januára výstava prác študentov programu Maľba - Grafika Fakulty výtvarných umení na Akadémii umenia v Banskej Bystrici pod názvom Komentár doby.
Znie mi neuveriteľne, že by Miroslav Cipár mal už deväťdesiat. No naozaj – narodil sa 8. januára 1935 vo Vysokej nad Kysucou a zomrel 8. novembra 2021 v Bratislave. Ako to všetko ubehlo!
Píšem, teda som, môže sa uistiť Etela Farkašová, ktorej vydalo Slovenské literárne centrum krásnu bibliofíliu O písaní/nepísaní. Potvrdzuje, že jej písanie má zmysel, čo je pre autora veľké uznanie.
Ľudia sú dnes nabrúsení, každý na niečo iné, a tak je ťažko spoločne sa veseliť. Na Silvestra tobôž, lebo nároky sú vysoké: Treba sa baviť za každú cenu. Však aj na Titanicu hrala muzika a kvituje sa to.
Nadácia Aigyptos má novinku - seriál Egyptologické jednohubky. Sú to štyri krátke videá, ktoré popularizačnou formou predstavujú širokej verejnosti prácu slovenských egyptológov, a to priamo v teréne.
Už jedenásť rokov známa Galéria Čin Čin na Podjavorinskej ulici v Bratislave pripravuje vianočné výstavy. Tá najnovšia, nazvaná Decembrové stopy, potrvá do 5. januára.
Francúzsky film Nerob vlny by sa mohol volať aj Nerob ramená alebo Nečer hladinu. Ide v ňom o to, ako dosiahnuť pokoj v rozbúrenej dobe alebo aspoň v rozbúrenej triede.
Zdá sa, že päťdesiatka je naozaj dobrý vek, lebo herečke Anikó Vargovej sa darí. V poslednom čase sa jej dejú zázraky. Jeden zažila v kaštieli Betliar.
Prekvapilo nás, akú odozvu vyvolala kniha Jozefa Rábeka Kamiónom po Európe za socializmu, keď sme o nej nedávno napísali.
Hru Bratislavské srdce napísala ju Anna Grusková, režírovala Mariana Luteránová a hlavnú úlohu hrá Anikó Vargová. Stvárňuje umenovedkyňu Alžbetu Güntherovú - Mayerovú (1905-1973).
Herečku Anikó Vargovú najnovšie možno vidieť v úlohe pamiatkarky Alžbety Günther - Mayerovej v novej inscenácii DPOH s názvom Bratislavské srdce.
Španielsky film Vedľajšia izba, ktorý režíroval Pedro Almodóvar, je sladká dráma. Špekuluje sa v nej síce stále o smrti, ale tak decentne, elegantne a farbisto, že je to skôr ako výstava o umení umierať.
V Banskej Bystrici si možno práve pozrieť výstavu Matúša Maťátka a Filipa Sabola Cuprum civitas s podtitulom Lesk a bieda medeného mesta.
Milý domácky dokument Via Slovakia nás doslova postaví na nohy.
Keď včera prišla správa, že zomrel mím Milan Sládek, veľmi ma to prekvapilo, hoci mal už svoj vek, 86 rokov. Smrť síce vedel zahrať, ale v skutočnosti jej bol vždy veľmi vzdialený.
Maliar Martin Augustín má to šťastie, že sa mohol zaoberať krásnou Sládkovičovou Marínou, a to tak dôkladne, že jej vtisol novú tvár.
Český film režiséra Viktora Tauša a scenáristu Davida Jařaba Amerikánka patril medzi českých kandidátov na Oscara. Amerikánka je veľmi osobný príbeh ženy poskladaný z kaleidoskopu pestrých obrazcov.
Známy český výtvarník Milan Knížák vystavuje na Slovensku!
Dobrý chýr sa šíri okolo nového českého filmu režiséra Jiřího Havelku, ktorý si možno pozrieť aj na Netflixe.
Nová kniha Šťastná nostalgia je triumfálnym i pokorným návratom belgickej autorky do Japonska.
Grant robí ako trestajúci kacír surovosti.
Karikaturista Fedor Vico oslávil 9. novembra osemdesiatku Jubileum oslávil výstavou s názvom Komorne a monumentálne v Múzeu rusínskej kultúry v Prešove. Satirické kresby publikuje tiež v Pravde.
Na Slovensku s nami žijú aj Poliaci. Ich Poľský klub práve oslavuje 30 rokov od svojho vzniku. Vyvrcholením osláv bolo uvedenie muzikálu Na skle maľované, v ktorom sa doslova prepájajú obe kultúry.