reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Ak by sme dávnu estetiku krajiny rešpektovali a pokúsili sa ju obnoviť, nám samým by sa žilo oveľa lepšie a bezpečnejšie.
Preskakuje raz z Česka, raz zo Slovenska. Taký hoax. Že Bill Gates strká do banánov chrobáky, aby ovládol ľudstvo.
Pozrime sa na jeden historický príklad, keď sadenie stromov prinieslo na Slovensku takmer úplnú záhubu spoločenstvu staršiemu ako tie najvzácnejšie pralesy.
Ak na ministerstvá životného prostredia a pôdohospodárstva dosiahnu konšpirátori ako Filip Kuffa či Rudolf Huliak, hrozí návrat k ničeniu prírody.
Surová je tvár kolonializmu 21. storočia. Je jedno, či ste v Hondurase, alebo na Slovensku.
O významnom slovenskom architektovi, autorovi „domu na stračej nôžke“ a sídlisk pripomínajúcich včelie úle porozpráva nitriansky výtvarník Juraj Novák.
Desiaty národný park Slovenska - Podunajsko je len na papieri a už vyvolal vášne, no tú skutočnú vášeň, ktorú by ochraňoval, ľudia nepoznajú.
V Hondurase sú komunity, kde sa boja takého krásneho fenoménu, akým je dážď. Pre nich znamená tmu, zúfalý útek a strach.
Nie je prípustné, aby svojich cestujúcich klamali, že môžu vďaka nim lietať tak, aby neohrozovali klímu a budúcnosť.
Matúš Astrab sa na Island vybral v období, keď sa mu drvivá väčšina návštevníkov vyhýba. Aby v mrazivej tme premietal na holé kopce Islandu - slovenské lesy!
Fungujúce zdravotníctvo, školstvo, dostupnejšie obchody, ihriská, kiná, divadlá, bezpečné mestá, čistejší vzduch. To všetko prináša riešenie klimatickej krízy.
Na to, aby sme mohli nájsť život mimo Zeme, musíme najprv podrobne spoznať život, ktorý máme na našej planéte. A ten je neuveriteľne priebojný a rozmanitý.
„Zelené“ klamstvá sú nebezpečné. Zvádzajú ľudí od bezpečného správania, reálne odďaľujú šancu ľudstva vysporiadať sa s najväčšou hrozbou, akej kedy čelilo.
Čo také nám môže prastará, no pritom obyčajná ryba, ktorá sa stráca medzi prstami, povedať o zdraví najväčšej rieky Európskej únie a vôbec všetkých vôd?
Zelené strechy pomáhajú v boji s klimatickou krízou na viacerých frontoch. Dokážu zvýšiť efektivitu solárnych panelov, a to dokonca až o štvrtinu.
Tichý oceán hlce domovy v Karibiku. Slovensko nemôže ostať potichu.
Výroba čohokoľvek sa zmení. Od liekov cez materiály až po potraviny.
Oľga Paštéková sa inšpirovala svetom oceánu a pokračuje v experimentovaní so samotným spôsobom maľby. Oheň v jej tvorivom procese vystriedala voda.
Žijeme v šťastnej anomálii. Prívetivosť tohto sveta je za posledné tri milióny rokov extrémne vzácnym úkazom.
Na diaľkovej trase na Novom Zélande si našiel manželku a zo svadobnej cesty, tritisíckilometrovej trasy v Južnej Amerike, si odniesli inšpiratívny poznatok.
Verejnosť vysiela jasný signál, že politici by mali čo najskôr priniesť riešenia na ochranu klímy, vody, vzduchu, životného prostredia, neporušenej prírody.
Unikátna hrobka kniežaťa, ktoré pochovali pred 1 600 rokmi na návrší s úžasným výhľadom na Tatry, sa konečne ukázala verejnosti.
Investujte jedno euro a získajte 8 až 38 eur späť.
Podľa zistení Európskej komisie 42 percent on-line environmentálnych tvrdení korporácií predstavuje klamstvá.
Čo odolá toku času? Viac než pyramídy? Čo ustojí celé epochy rozkolísané chladom, suchom? Čo môže byť pre život oporou v aktuálnej kríze klímy?