reportér prílohy Víkend
Narodil sa v Kyjeve na Ukrajine, vyrastal a žije v Nitre. V Pravde pracuje od roku 2006. Za reportáže o životnom prostredí, krajine a prírode získal štyri Novinárske ceny od Nadácie otvorenej spoločnosti, 11 ocenení Literárneho fondu a jednu cenu Slovenského syndikátu novinárov. V roku 2022 sa stal držiteľom Ceny ministra životného prostredia za prínos v oblasti ochrany životného prostredia. Je spoluautorom a zostavovateľom štúdie Dopady klimatickej krízy na Slovensko, ktorú v roku 2020 priniesla organizácia Greenpeace v spolupráci s klimatológom Jozefom Pechom zo Slovenského hydrometeorologického ústavu. V roku 2019 bol organizáciou Ashoka zaradený na mapu klimatických inovátorov v strednej a východnej Európe.
Je hľadanie kultivovaného mäsa skutočným riešením globálnych kríz?
Do čoho by sa malo na slovenských školách investovať? Do robotov, ďalších počítačov? A čo ak by to malo byť najmä do školskej kapely a speváckeho zboru?
Chodili rôzne odporúčania, ako prihliadať na žiakov. Ale čo učitelia?
Do roku 2030 bude na Slovensku chýbať vyše 3 000 lekárov. Jeden z projektov, ktoré to chcú riešiť, spoluzakladala ešte ako prváčka na strednej škole Anna Malová.
Nedávne zaucho stredoškolského učiteľa medikovi v Lučenci bolo prešľapom, no teraz by nemalo zatieniť tisíce príkladov dobrej, mravčej práce učiteľov.
Slovenský astrofyzik Michal Zajaček je v tíme vedcov, ktorí objasnili, ako sa zrodila hviezda v extrémne nehostinnom mieste vesmíru - pri čiernej diere.
Až 56 percent Slovákov verí konšpiračným teóriám a dezinformačným naratívom. A to je veľmi zlé.
Spisovateľovi Beňovi štát zbúral rodný dom v Slatinke na výstrahu. Že si ľudia nepomôžu, keď budú protestovať proti priehrade.
Lanovka v Nitre môže prilákať masy, ale s rizikom, že zaplatí daň ako Demänovská dolina. Alebo môže Pyramída zažiariť ako inšpirácia v prírodnom turizme.
Nové povolanie, ktoré sa rozbieha na Slovensku, vyzerá ako splnený sen.
Nepotrebujeme kravy, aby sme produkovali mlieko. Lebo to dokážu zabezpečiť geneticky modifikované kvasinky.
Viac ako 40 % ľudí na svete trpí poruchou tráviaceho traktu. Je to druhá najčastejšia príčina absencie v práci. A len v Európe stoja tieto absencie firmy 188 miliárd eur ročne.
Komunity baktérií v ľudských črevách ovplyvňujú všetko v našom tele. Zdravie, silu, smútok, šťastie, vzrast, dĺžku života.
Valentina plánuje len priviezť vnuka do bezpečia na hranicu a vrátiť sa k mužovi. Ale potom sa na chvíľu odmlčí.
Ruské zlo trvá už rok. Mnohí stratili úplne všetko. Chuť rozprávať, schopnosť chodiť, vôľu žiť.
Ruská agresia na Ukrajine má ďalekosiahlejšie a desivejšie dôsledky, než aké bežne vidno v televízii.
Českým a slovenským odborníkom sa podarilo rozlúštiť záhadu, nad ktorou si vedci lámali hlavu 40 rokov. Viac prezradia Andrea Smith a Martin Marek.
Tak prečo to robíte najstarším stromom na Slovensku?!
Horské lesy reprezentuje hlucháň. Oceány veľryba či žralok, africké savany slon, džungle tiger. Ale čo reprezentuje mokrade na juhu Slovenska? Potkan!
Prináša temnú víziu no i prekvapivú nádej. Viac prezradí producent Juraj Krasnohorský.
Na jednej strane sa posilňuje technologická elita, ktorá vlastní dáta. A na druhej strane sa ocitá veľká skupina ľudí, ktorí prichádzajú o autonómiu.
Astrobiologička Michaela Musilová môže byť prvou Slovenkou, ktorá zdolá Everest.
Túto vetu vysloví expert na bobry Dušan Valachovič tesne predtým, než sa prepadnem do bobrej nory.
Kedy nájdeme odvahu pozrieť sa do nížin, k riekam, kde väčšina z nás žije, a úprimne si priznáme, čo to tu s krajinou stvárame?
Kopaničiarsky kraj, z ktorého vzišiel Štefánik, mizne. A s ním miznú aj najbohatšie a najohrozenejšie ekosystémy sveta.