Prezidentka to skonštatovala počas spomienkového podujatia pri príležitosti 75. výročia vypálenia obcí Ostrý Grúň a Kľak nacistickými jednotkami.
Premiér to povedal po pietnom akte kladenia vencov k pamätníku obetí druhej svetovej vojny v obci Cigeľ.
MARTIN KRNO: Možno ľudia z Vyšného a Nižného Komárnika 6. októbra 1944 začuli aj mužné hurááá!, keď slovenskí a českí vojaci zo Svobodovej armády prekročili naše štátne hranice.
Prehliadka bola v období Slovenského národného povstania jedinou vojenskou prehliadkou na povstaleckom území v rámci Slovenska.
PETER WEISS: Slovenské národné povstanie sme oslávili už 26. raz ako štátny sviatok samostatnej nezávislej Slovenskej republiky. Je na mieste iba sebauspokojenie?
Na Slovenskom národnom povstaní sa okrem 130-tisíc Slovákov zúčastnilo aj približne 8 400 zahraničných príslušníkov.
Deň 29. august 1944 navždy zostane v slovenských dejinách zapísaný veľkými písmenami. Vtrhnutie nemeckej armády na územie Slovenska.
Antifašistickú zástavu vyvesilo mesto Bratislava z Primaciálneho paláca.
V takmer 100-ročnej histórii denníka Pravda možno nájsť temné i svetlé stránky. Medzi tie najsvetlejšie patrí bezpochyby jej vydávanie v čase Povstania.
Podľa odhadov sa na oslavách 75. výročia Slovenského národného povstania zišlo vyše 20 000 ľudí. Bojovníkom povstania vzdali hold najvyšší ústavní činitelia.
Protifašistické povstanie na Slovensku pripravoval a viedol i jeden katolícky kňaz. Poľný kurát Dezider Kišš-Kalina.
Film Moje Povstanie 2 v premiére odvysiela RTVS na Jednotke 29. augusta o 13.15 h pri príležitosti 75. výročia vypuknutia SNP.
Vojsko sa stalo pred 75 rokmi rozhodujúcou silou protifašistického povstania. Hovoríme o tom s Jozefom Bystrickým z Vojenského historického ústavu v Bratislave.
SNP zmazalo hanbu kolaborácie s nacizmom a ukázalo, že obyvatelia našej krajiny odmietli totalitný systém, ktorý na Slovensku zaviedli ľudáci.
Denník Pravda oslovil takmer dve desiatky osobností súčasného Slovenska.
Nová výstava v Múzeu SNP prenesie divákov v čase. Novou formou im priblíži kruté boje počas Povstania.
"Našou povinnosťou je zapĺňať historický priestor ľudskými osudmi," hovorí historik a generálny riaditeľ Múzea SNP Stanislav Mičev o ďalšom odkrývaní dejín SNP.
Vladimír Strmeň prežil divoké boje počas Povstania.
Chýba podrobnejšie spracovanie priebehu bojov, výskum materiálneho zabezpečenia SNP, ale aj podrobnejšia štatistika strát povstaleckej či nemeckej armády.
Stovky ľudí zavraždili nacisti v januári 1945. Do slovenských dejín sa táto udalosť zapísala ako jeden z najkrvavejších vojnových zločinov.