„Sú to potvory, ktoré sa dokážu dobre schovať,“ hovorí Mária Kazimírová z Ústavu zoológie SAV. V rozhovore sa dozviete, či vám môže kliešť zaliezť do spacieho vaku, na ktorom stupni ho vyprať aj to, ako ho správne poslať do laboratória na vyšetrenie.
Ako správne vybrať kliešťa? Aké sú príznaky boreliózy? Prečo nechať kliešťa vyšetriť? Dozviete sa v článku.
Kliešte sú v tomto roku náramne premnožené a značne nakazené boreliózou, či encefalitídou. Na Slovensku posledné mesiace stúpa ich výskyt a nakaziť sa môžete práve pobytom v lese a prírode.
Viete, že špeciálny druh kliešťa parazituje dokonca aj na tučniakoch v Antarktíde?
Pre mnohých z nás sú kliešte len otravné parazity, ktoré nám znepríjemňujú život. Nie však pre známeho parazitológa doc. MVDr. Branislava Peťka, DrSc.
Ako sa pred nimi chrániť? Sú všetky nákazlivé? Ako vybrať prisatého kliešťa a čo s ním potom? Viete, že sa o ne zaujímal už Aristoteles?
Sezóna kliešťov je tu. Proti vírusu kliešťovej encefalitídy sa dá zaočkovať, no neexistuje na ňu liek. Lymská borelióza sa lieči antibiotikami.
V trávnatých porastoch vyšších ako dvadsať centimetrov, v záhradách, parkoch i v lesoch. Kliešte striehnu skoro všade a niektoré prenášajú nebezpečné ochorenia.
Pustí sa kliešť sám, ak ho pokvapkáte mätovým esenciálnym olejom konkrétnej značky? Na videu to fungovalo. A čo sa stalo v experimente našej čitateľky?
Zachráni vás pred kliešťami, ak nebudete jesť sladkosti alebo nosiť svetlé oblečenie? Kde na nás kliešte naozaj číhajú?
Ako sa pred kliešťami chrániť a ako ich odstrániť?
Kliešte sa už prebudili a v tejto chvíli naplno útočia. Svoje obete si budú hľadať až do októbra. Minulý rok sa na Slovensku kliešťovou encefalitídou nakazilo 174 ľudí.
Aj keď je malý, dokáže narobiť veľké problémy. Najlepšou ochranou proti chorobám, ktoré prenášajú kliešte, je ochrániť sa pred ich uhryznutím.
Bezpečné odstránenie prisatého kliešťa z tela je malá veda. Koluje niekoľko „osvedčených“ metód, medzi ktorými sú aj úplne nesprávne.