Ako zmenili útoky teroristickej siete Al–Kajdá na USA z 11. septembra 2001 svet? A čo by bolo, keby organizácii Usamu bin Ládina pred 20 rokmi nevyšli?
Od útokov teroristov z Al–Kajdá na USA uplynie dnes 20 rokov. Zahynulo vtedy takmer tritisíc ľudí a mnohí z tých, čo prežili, doteraz čelia nekončiacej traume.
IGOR DANIŠ: Celá afganská realita, ako sa dlhodobo prezentovala celému svetu, bola skôr jedna novodobá Potemkinova dedina.
SILVIA RUPPELDTOVÁ: V istom slovom zmysle sa Afganistan nachádza v permanentnej občianskej vojne.
Zabíjal ľudí, unášal dievčatá, z detí robil samovražedných atentátnikov. Je šéf nigérijskej džihádistickej organizácie Boko Haram Abubakar Šekau konečne mŕtvy?
Čo sa zmení a čo zostane rovnaké v boji proti terorizmu za vlády amerického prezidenta Joea Bidena?
Útoky Al-Kajdá na New York a Pentagon 11. septembra 2001 sa stali symbolom terorizmu. Mŕtvi nie je sú zabudnutí, ale extrémistická hrozba sa aj zmenila.
JOZEF KLAVEC: V dôsledku likvidácie Bagdádího môžeme očakávať, že sa jeho smrť využije na získavanie nových bojovníkov, ako aj na zvýšenie počtu teroristických útokov.
Islamistickým extrémistom pred 18 rokmi vyšiel plán, ktorý nemal v dejinách terorizmu obdobu.
Čo sa deje? Túto otázku si kládol 11. septembra 2001 celý svet.
Celý svet nanešťastie pozná meno Usáma bin Ládin. Bude jeho syn Hamza pokračovať v teroristickej dynastii v rámci Al-Kajdá?
"Na odkaze teroristickej organizácie Islamský štát je asi niečo, čo púta pozornosť ľudí, motivuje ich a zároveň cezeň extrémisti šíria svoje inštrukcie,“ povedal pre Pravdu Nicholas Rasmussen.
Cieľom útokov bombami nastraženými v autách bol prezidentský palác a jeden hotel.
Nikdy nezabudneme. Dve slová, ktoré zneli v pondelok Amerikou. Spojené štáty si pripomenuli útoky z 11. septembra 2001. Pri nich zahynulo takmer tritisíc ľudí.
Napríklad pri útoku v Chán Šajchúne bola podľa OSN použitá smrtiaca nervová látka sarín, ktorú na mesto vypustilo sýrske letectvo. Útok si vyžiadal viac ako 80 životov.
Niekoľko vysokopostavených príslušníkov teroristickej organizácie Islamský štát (IS) zomrelo pri americkom nálete v Afganistane.
Johan Gustafsson, ktorého takmer šesť rokov v Mali držala teroristická organizácia al-Kájda, prvýkrát od svojho prepustenia vystúpil pred médiami.
Diplomatická a hospodárska roztržka medzi bohatým trpaslíkom Katarom a jeho arabskými susedmi graduje.
Hanif Qadir ako rodený Brit už nezažil chudobné pomery rodičov, v 90. rokoch sám úspešne podnikal. Napriek tomu v roku 2002 prekročil hranice do Afganistanu ako bojovník Al-Kajdá.
Britská Metropolitná polícia nemá nijaké dôkazy o tom, že Khalid Masood bol v spojení s extrémistickou organizáciou Islamský štát alebo al-Kajdá.