Strana uviedla, že Maďari žijúci na Slovensku postavia svojho vlastného kandidáta, aby bolo počuť ich hlas, aby ukázali, že sú naďalej dôležitým faktorom na Slovensku.
Exminister Naď považuje za neprípustné, aby minister zahraničia cudzej krajiny týždeň pred voľbami chodil na Slovensku po mítingoch.
MARIÁN REPA: V slovenskom parlamentne už od roku 2010 nemá zastúpenie maďarská etnická strana. Všetky doterajšie snahy zjednotiť rôzne maďarské subjekty boli vopred odsúdené na neúspech.
Vráti nás Aliancia do 90. rokov, keď vládlo medzi menšinou a majoritou napätie? Stranu najviac ohrozuje PS, Demokrati a OĽaNO.
Pravdepodobnosť, že sa dostanú do parlamentu je nízka, v kampani by museli naozaj zabrať. Ak by sa im to podarilo, najväčšiu šancu majú podľa odborníkov Demokrati a Aliancia.
Vedenie Aliancie hovorí o omyle alebo sabotáži, ale aj o akomsi tajnom pláne. Niekto vraj chce, aby sa Maďari nedostali do parlamentu.
IGOR DANIŠ: Aj Gyimesiho orbánovské sny dokážu voličovi maďarskej národnosti k plnej spokojnosti splniť Matovič s Ficom.
So stranou Modrí chcú vytvoriť stredo-pravú silu, ktorá bude protipólom populistov. Nechcú vraj rozdrobovať politickú scénu.
Most-Híd odišiel z Aliancie kvôli Györgyovi Gyimesimu. Strana teraz hľadá, kde by zakotvila.
MARIÁN REPA: Duo Gyimesi - Matovič je natoľko zohraté, že len ťažko možno uveriť tomu, že by sa verný sluha odtrhol od svojho pána. Skôr sa zdá, že Matovičov a Orbánov trójsky kôň bude plniť ich špeciálne úlohy.
IGOR DANIŠ: Voliči maďarskej národnosti už vnímajú iba hlas etnickej politiky. Problémy, ktoré ich sužujú, sú celoslovenské. Maďarské strany celospoločenské riešenia neponúkajú.
Aliancia podľa Simona chcele mať vo svojom názve Maďarské fórum. „Z ich strany to vyzeralo asi tak, že dajte nám názov, nekandidujte a buďte spokojní,“ uviedol.
Najbližšie parlamentné voľby budú podľa neho míľnikom pre menšinovú politiku na Slovensku.
Maďarská Aliancia sa nevzdáva a začala zbierať podpisy. Predseda Mosta-Híd si myslí, že ospravedlniť by sa mal aj Gyimesi.
Sú ponuky, ktoré majú za cieľ prekročiť päťpercentnú hranicu a mať zastúpenie v Národnej rade SR, povedal poslanec.
V župných voľbách dominovali nezávislí kandidáti, strany naopak menšinovej vládnej koalície nezískali veľa mandátov.
Obrovský opozičný protest nebol ani obrovský, ani príliš opozičný. Podporovať akciu Smeru za výdatného partnerstva extrémistov, je nepredstaviteľné, odkázali viaceré opozičné strany.
„Je to oficiálne potvrdenie partnerstva so Smerom, ktorý Republiku takto legitimizoval. Potvrdzuje to teda celkovo aj zmenu identity strany Smer,“ hodnotí Juraj Marušiak.
Mimoparlamentné strany referendum odmietli, kritikou vlády však nešetria. Musia si však vybrať: neustále spory lídra OĽaNO Igora Matoviča alebo tandem Robert Fico - Milan Uhrík.
Béla Bugár to odôvodnil tým, že platforma SMK v Aliancii nedodržuje ťažko dosiahnuté dohody.