Ako z filmu! Tak vyzerá piatková svadba najbohatšieho muža Nórska, dnes už 95-ročného Olava Thona.
Vedci z Columbia University preskúmali proteín, ktorého použitie by mohlo zvrátiť problémy so strácaním pamäti vo vyššom veku.
S pribúdajúcim vekom rastie aj výskyt duševných ochorení vrátane Alzheimerovej choroby, demencie, depresií a rôznych foriem úzkosti. Najlepšou prevenciou je útok.
Stigma duševnej poruchy vyvoláva u starších ľudí strach z vyhľadania odbornej pomoci. Lekári však dokážu utrpenie seniorov účinne zmierniť.
Ľudia po päťdesiatke majú väčšie riziko vzniku Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby. Aké sú medzi nimi rozdiely?
Dostatočný a kvalitný spánok je prevenciou pred infekciami, nádorovým bujnením, vznikom obezity a znižuje riziko Alzheimerovej demencie.
Aj ľudia v pokročilom veku si vďaka šikovným návykom môžu udržať ostrú myseľ a skvelú pamäť. Niekedy pomáhajú záľuby, inokedy je to o prístupe k životu.
S pribúdajúcimi rokmi nemusí nevyhnutne dochádzať k vypadávaniu zubov. Seniori sú však náchylnejší na zdravotné problémy ústnej dutiny.
Strach z Alzheimerovej choroby môže byť minulosťou. Vedci prichádzajú s dobrými správami o účinkoch kávy, ktorá môže predchádzať tomuto ochoreniu.
Bublinky zo šumivého vína vraj pomáhajú mozgu. Odborníci sa dušujú, že zopár pohárikov počas týždňa dokáže predchádzať demencii a Alzheimerovej chorobe.
Zabúdame. Nedokážeme si spomenúť na mená známych športovcov, hercov. Nevieme, kde sme zaparkovali. Netreba sa báť, takéto zabúdanie je bežné. Kedy spozornieť?
Ľudia, ktorí spia príliš málo, spúšťajú v tele reťazovú reakciu, ktorá môže mať vážne následky.
Pracovne vyťažení ľudia to majú so zhadzovaním nadbytočných kilogramov o čosi ťažšie. Ako si pomôcť, keď je času na šport málo? Pomôže chôdza a dostatok proteínov.
Vyhlásili šesť najlepších európskych startupov. Vyvíjajú lieky na rakovinu, upozorňujú na problémy so srdcom či predpovedajú Alzheimera.
Prejavy Alzheimerovej choroby sú premenlivé. Nasledujúcich sedem štádií všeobecne vysvetľuje, ako sa menia schopnosti človeka počas rozvoja ochorenia.
Mozog sa skladá približne zo 100 biliónov nervových buniek, ktoré voláme neuróny. Sú základnými stavebnými prvkami nervového systému, ktorý zahŕňa mozog a miechu.
Každý ôsmy človek v seniorskom veku trpí Alzheimerovou chorobou. Vo veku nad 85 rokov je touto chorobou postihnutý takmer každý druhý.
Žijeme v pretechnizovanom, uponáhľanom svete a často nemáme čas sa pokojne najesť či dopriať si aspoň trochu pohybu. To všetko môže viesť k takzvaným chorobám z blahobytu.
Britskí vedci zistili, že medzi Alzheimerovou chorobou a nedostatkom vitamínu D je jasná súvislosť. Vitamínom jej síce zabrániť nedokážeme, no spomalí ju.
Len čo nám začne zlyhávať pamäť, vyvstáva pred nami prízrak Alzheimerovej choroby. Našťastie ide najčastejšie o planý poplach.