Geneticky modifikované baktérie by mohli byť použité na liečbu ťažko liečiteľných chorôb.
Izraelská profesorka biochémie Ada Yonath vďaka svojmu výskumu štruktúry ribozómov objasnila mechanizmus účinku 20 antibiotík a prispela k vývoju nových liečiv. V roku 2009 získala ako štvrtá žena v histórii Nobelovu cenu za chémiu.
Izraelskí vedci vyskúšali prírodnú chemikáliu na hojenie rán a v porovnaní s liečbou antibiotikami docielili výsledok za polovičný čas.
Vďaka novej technológii sa budú môcť lekári objektívnejšie rozhodnúť, aký druh antibiotickej liečby zvoliť.
Užívanie antibiotík v Európe v roku 2020 kleslo, oznámilo vo štvrtok Európske centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (ECDC).
V Spojených štátoch sa podľa Strediska pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) objavilo niekoľko prípadov nákazy nebezpečnou plesňou Candida auris, proti ktorej nezaberali žiadne lieky.
Používanie vyšších dávok antibiotík v snahe vyrovnať sa s čoraz vážnejším problémom znižovania ich účinnosti môže nakoniec viesť k vzniku odolnejších baktérií.
Veľkým problémom zdravotníctva v súčasnosti je stúpajúci výskyt bakteriálnych kmeňov, ktoré sú rezistentné voči pôsobeniu antibiotík a stávajú sa multirezistentné.
Vývoju nového typu účinných antibiotík by mohol výrazne pomôcť výskumný projekt študenta Prírodovedeckej fakulty Univerzity Palackého v Olomouci Ondreja Kováča.
Halicín je silné antibiotikum, ktoré pri testovaní úspešne zlikvidovalo viaceré rezistentné kmene baktérií.
Dušan Kraus a Miriama Pištejová napísali knihu príbehov zo života ľudí, ktorí iným zachraňujú v teréne životy. Kapitoly obsahujú aj poučné informácie.
Vďaka týmto príznakom možno odlíšiť zápal slepého čreva od "normálnych" bolestí brucha.
Najčastejšími užívateľmi antibiotík sú deti a mládež, jedno dieťa ročne užije takmer dve balenia. Takéto štatistiky predstavilo ministerstvo zdravotníctva. Pediatri oponujú.
Vznik pigmnentových škvŕn môže mať mnoho príčin. Najčastejšie ich spôsobujú UV lúče, čo je dôvod, prečo sa objavujú na miestach, ktoré sú najviac vystavované slnku.
Štúdia prináša výsledky zo zisťovania prítomnosti 14 bežných antibiotík na 711 miestach v 72 krajinách.
Nemocnicami v Európe sa šíri baktéria odolná voči istému druhu antibiotík. Vyplýva to zo štúdie vedcov, ktorej výsledky vyšli v časopise Nature Microbiology.
Prevádzka údajne mäso prijala už začiatkom júna.
Približne 25 percent baktérií v perí vtákov je schopných produkovať bakteriocíny, teda látky podobné antibiotikám.
V roku 2002 publikoval tím vedcov zo švédskej Lund Univerzity zaujímavú štúdiu. Zaujímalo ich, prečo majú niektoré ženy opakovane ťažkosti s vaginálnou mikroflórou.
Štátny ústav pre kontrolu liečiv vyzval na ich obmedzenie pri liečbe.