Prítomnosť takzvanej superbaktérie odolnej voči všetkým liekom, vrátane antibiotík poslednej možnosti, zaznamenali po prvý raz v Spojených štátoch.
Antibiotikum na lokálne použite pri zápaloch hrdla nie je také účinné, ako sa javí.
Účinky penicilínu objavil britský vedec Alexander Fleming už v septembri 1928, na liečbu ľudí ho začali používať až o dekádu neskôr. Avšak nie vďaka Flemingovi.
V tomto roku svet zrejme najviac fascinovala návšteva planétky Pluto či vyvinutie novej superpresnej technológie na upravovanie génov. Práve tú označil časopis Science za objav roka.
Pavlína Hollá hovorí o homeopatii veľmi pekne. V dobe, kedy sa o alternatívnej medicíne po niekoľkých škandáloch hovorí občas až s úškľabkom.
Lieky oslabujú imunitný systém a prinášajú riziko, že sa na ne patogény stanú rezistentné. Prečo nevyskúšať rastlinné antibiotiká, ktoré sú prírodné a môže si ich dopriať ktokoľvek?
Za ostatných 15 rokov sa dostalo na trh len jedno nové antibiotikum. Tento žalostne nízky počet nehrá v prospech pacientov.
Tím profesora Andersa Haakanssona zistil, že proteínový komplex v materskom mlieku zvyšuje citlivosť baktérií na antibiotickú liečbu.
Antibiotiká zo 70. a 80. rokov postupne strácajú účinnosť. Správa o nájdení silného antimikrobiálneho teixobaktínu prišla preto viac než vhod.
Aj vy sa pýtate, či vás ochráni očkovanie aj pred prechladnutím a do akej miery pomáha vitamín C?
Užívanie antibiotík bez toho, aby sa pacient poradil s lekárom, doužívanie tých, ktoré zostali po predchádzajúcej liečbe, alebo zadováženie si ich bez predpisu je nebezpečné.
Príchodom jesenných a zimných mesiacov začína byť laserová epilácia znovu aktuálna.
Baktérie sa čoraz častejšie stávajú rezistentné proti súčasným antibiotikám, čo výrazne komplikuje liečbu pacientov.
Pri liečbe bakteriálnych infekcií prestávajú zaberať aj veľmi silné antibiotiká, ktoré sú pri niektorých závažných ochoreniach považované za "liek poslednej záchrany".
Infekcie spôsobené rezistentnými baktériami často nie je možné liečiť štandardnými postupmi, z toho vyplýva predĺženie choroby a zvýšenie rizika úmrtia pacienta.
Antibiotiká patria nepochybne k najväčším vynálezom ľudstva v oblasti medicíny. S antibiotikami však ľudstvo nad mikróbmi nezvíťazilo.
Prístroj, ktorý musia lekári v ambulancii mať, ale zdravotná poisťovňa im výkony na ňom neuhradí. Ide o CRP vyšetrenie, ktoré určí, či má pacient brať antibiotiká, alebo nie.
Nanočastice selénu dokážu podľa vedcov z Brna ničiť baktérie účinnejšie ako antibiotiká. Poradia si napríklad so zlatým stafylokokom a ďalšími chorobami.
Keď hovoríme o antibiotikách, hovoríme o liečivých látkach, ktoré sú účinné proti bakteriálnej infekcii.
V spotrebe antibiotík je Slovensko roky na popredných miestach spomedzi európskych štátov. Pacienti u nás ročne užijú viac ako 6 miliónov balení týchto liekov.