Agenti nigérijských bezpečnostných služieb oslobodili dvoch nemeckých archeológov, unesených ozbrojenými mužmi z odľahlého archeologického náleziska.
Už v roku 1774 objavili v lokalite Zámčisko zlatý poklad, archeológovia nachádzajú mnohé predmety z rôznych období aj počas aktuálneho výskumu.
Archeológovia objavili niečo, čo prepísalo dejiny Trnavy. Narazili na karner, ktorý slúžil na pietne ukladanie kostí, a zistili, že je starší ako ostatné sakrálne pamiatky.
Egypťania už schválili 90 percent predmetov, ktoré by českí archeológovia radi vystavili na rozsiahlej výstave.
Čajové lístky staré 2150 rokov objavili archeológovia v hrobe čínskeho cisára Ťing-tia, ktorý zomrel v roku 141 pred naším letopočtom.
Zem stále ukrýva svedectvá o bojoch, ktoré utíchli pred desiatkami rokov. Nebezpečné výbušniny boli roky ukryté na poliach.
Amatérski "lovci skamenelín" sa môžu odteraz pomocou internetu zapojiť do prehľadávania nálezísk v okolí jazera Turkana vo východnej Afrike.
Začiatkom roka archeológovia objavili v krypte kláštorného kostola rádu bosých trinitárov v madridskej "štvrti literátov" rakvu s iniciálami M. C.
Tvar lebky podľa výskumníkov naznačuje, že jedinec, ktorému patrila, bol úzko príbuzný s prvými ľuďmi Homo sapiens, ktorí neskôr kolonizovali Európu.
Podľa expertov nebude v prípade nálezu pozostatkov ťažké Cervantesovo telo identifikovať. Spisovateľ bol totiž ťažko zranený v bitke pri Lepante.
Najväčšia staroveká hrobka, akú kedy archeológovia v Grécku objavili, obsahovala pozostatky najmenej piatich ľudí.
Vzácne nálezy nebudú určené očiam, časť z nich zasypú. Napriek tomu, že prístup staviteľa poburuje, od výstavby Kancelária Národnej rady ustúpiť nemieni.
Archeológovia objavili na Pustom hrade vo Zvolene cenné nálezy z doby kamennej a bronzovej. Najvzácnejšie sú bronzové kovanie a minca kráľa Ondreja III.
Zatiaľ čo Slováci obdivujú egyptského Tutanchamóna na exkluzívnej výstave v Bratislave, nad osudom takzvaného slovenského Tutanchamóna visí otáznik.
Jaromír Málek bol jedným z prvých absolventov egyptológie na pražskej Univerzite Karlovej. Náhoda ho však zaviala do Oxfordu, má povesť jedného z najlepších expertov v odbore.
Archeológovia v nedávno objavenej starovekej hrobke v Grécku našli dve mramorové karyatídy, teda sochy žien, ktoré v architektúre plnia funkciu stĺpa.
Tvar nohavíc naznačuje, že boli nosené pri jazde na koňoch. Majú rovný strih a široký rozkrok.
Najväčšiu nelegálnu archeologickú zbierku zaistila polícia tento rok ešte vo februári v obci Boleráz.
Podľa polície ide o archeologický nález storočia. U 22-ročného mladíka, ktorý s detektorom kovov prečesával okolie železničnej trate pri Šelpiciach, našli predmety z praveku či novoveku.
Údajne najstaršiu mincu odkazujúcu na českého kráľa našli v severoizraelskom prístavnom meste Akku. Podľa expertov je na nej vyobrazený kráľ Přemysl Otakar II.