Pri výskume v trase budúceho úseku diaľnice D11 severne od Hradca Králové urobili archeológovia unikátny objav.
Archeológovia odkryli v Peru pozostatky 227 obetovaných detí na lokalite využívanej ľuďmi predkolumbovskej civilizácie.
Slovenská časť poľsko-slovenského archeologického tímu začala jedenástu sezónu terénneho výskumu na egyptskej lokalite Tell el-Retábí.
Archeológovia v Peru našli nástenný reliéf, ktorý tu pred 3 800 rokmi vytvorila takzvaná caralská civilizácia.
Jaskyňa Hučivá diera v Belianskych Tatrách bola osídlená v praveku. Svedčia o tom nálezy tímu slovenských a poľských archeológov. Ide o prvý nález svojho druhu.
Archeológovia z Archeologického ústavu SAV úspešne ukončili ďalšiu výskumnú sezónu na ostrove Failaka v Perzskom zálive.
Záhadná tekutina, ktorú našli čínski archeológovia vo vyše dvetisíc rokov starej hrobke, by podľa vedcov mohla byť legendami opradeným elixírom nesmrteľnosti.
Archeológovia objavili v átriu bohato zdobeného domu v Pompejach dobre zachovanú fresku bájneho Narcisa, ktorý zamilovane pozoruje svoj odraz na vodnej hladine.
Studňu z dubového dreva objavili v rámci archeologického prieskumu pod plánovanou diaľnicou D35 v Pardubickom kraji.
Slovenskí egyptológovia a archeológovia budú v januári a februári 2019 skúmať archeologickú lokalitu Duwejm Wad Hadž v Sudáne, v oblasti starovekej Núbie.
Uplynulý rok priniesol archeológom, ktorí sa zamerali na skúmanie slovenských hradov, zaujímavé momenty.
V archeologickom areáli v talianskych Pompejach bol po trojročnej rekonštrukcii verejnosti sprístupnený takzvaný dom gladiátorov, nazývaný tiež Schola armatorum.
Egyptskí archeológovia objavili hrobku kňaza spred viac ako 4400 rokov v pyramídovom komplexe v Sakkáre južne od Káhiry.
Freska bola odhalená v piatok 16. novembra počas prác, pri ktorých spevňovali časti antického mesta.
Grécki archeológovia objavili šperky, desiatky mincí a zvyšky domov v miestach, v ktorých sa podľa nich nachádzalo bohaté antické mesto Tenea.
Unikátnu dýku z doby bronzovej našiel na brehu potoka Slanec v Hriňovej miestny občan.
Mexickí archeológovia spolu s americkými a japonskými kolegami priniesli dôkaz o vzťahoch mayskej civilizácie s vládcami posvätného mesta Teotihuacán.
Je to najstaršia soľná baňa na svete a nevyčerpateľný zdroj archeologických objavov: lokalita Hallstatt v rakúskych Alpách sa bude rekonštruovať, aby boli zachránené jej hlavné galérie pred postupom hory.
Pôdorysy zahĺbených sídliskových objektov z doby bronzovej a doby rímskej či novoveku, odhalené základy pôvodného kaštieľa, úlomky keramických nádob, ale aj kostry zvierat.
Záhadná biela hmota nájdená v hrobke starostu antickej egyptskej metropoly Mennofer je v skutočnosti syr starý vyše 3 200 rokov.