Webbov teleskop zrejme zachytil molekulu, ktorú na Zemi produkujú len živé organizmy.
Na prestížnej súťaži v poľskom Chorzówe si slovenskí študenti zmerali svoje vedomosti a schopnosti v konkurencii zástupcov vyše 50 krajín.
Ďalekohľad so svojím primárnym zrkadlom s priemerom 4,2 metra a najmodernejšou technológiou poskytne astronómom bezkonkurenčný nástroj na pozorovanie Slnka.
Podľa autorov štúdie existuje malá, len približne sedempercentná šanca, že by gravitácia nášho Slnka dokázala zachytiť exoplanétu z inej sústavy aj ďaleko za obežnou dráhou Neptúna.
Astronómovia analyzovali a opísali vlastnosti asteroidu Apophis, ktorý o sedem rokov preletí veľmi blízko Zeme.
Astronómovia objavili náznaky toho, čo by mohla byť prvá planéta objavená mimo našej galaxie.
Poškodený rádioteleskop pri portorickom meste Arecibo sa dnes zrútil.
Stavebné povolenie dostali od mesta Puntagorda.
Po tohtotýždňovom objave vo vzdialenom hviezdnom systéme v našej Mliečnej dráhe musia astronómovia opäť prepisovať naše súčasné poznatky o vesmíre.
Medzinárodná astronomická únia (IAU) organizuje celosvetový projekt, ktorý dáva možnosť pomenovať vybranú exoplanétu a jej materskú hviezdu.
Vedcom sa podarilo odfotografovať okraj čiernej diery. Čo tento obrázok znamená pre poznanie ľudstva? Pýtali sme sa astrofyzika Norberta Wernera.
Prijímací pohovor bol celý v angličtine a druhé kolo výberového konania trvalo šesť hodín. Lenka Zychová to ale v roku 2017 dokázala.
Nočná aj denná obloha ponúkne v roku 2019 fanúšikom astronómie množstvo zaujímavých úkazov.
Podľa výpočtov astronómov objekt minie Zem v bezpečnej vzdialenosti.
Hvezdársky ďalekohľad či tabuľky z 19. storočia na pozorovanie oblohy predstaví Stredoslovenské múzeum v Banskej Bystrici na svojej dnešnej prednáške.
Osud Ľudmily Pajdušákovej ma vždy zaujímal. Bola veľmi známa, hovorila o vzrušujúcich témach: vesmír, hviezdy, Tatry, ďalekohľady, objavy.
Večerná jazda historickým vláčikom Čiernohronskej železničky cez Lesnícky skanzen, čaká vo štvrtok 19. júla návštevníkov Čierneho Balogu.
Pred tromi rokmi astronómovia ohlásili prelomové zistenie. Tvrdili, že konečne prišli na to, čo je tajomná a neviditeľná tmavá hmota. Po troch rokoch však opäť tápajú v tme.
Posledná zimná nedeľa je sviatkom všetkých astronómov, Deň hvezdární a planetárií. Pre hostí pripravili naozaj hviezdny program.
Jedna kávová lyžička hmoty neutrónovej hviezdy váži miliardu ton. Keď sa takéto dve hviezdy zrazia, produkujú obrovské množstvo energie.