Slovenský zväz astronómov upozorňuje na zaujímavé úkazy na oblohe.
V internetovom a mediálnom priestore sa už niekoľko dní šíri správa o veľkom asteroide s názvom 2022 AP7, označovanom aj ako „zabijak planét“, ktorý sa približuje k Zemi.
Medzinárodný tím vedcov objavil novú exoplanétu, ktorá môže byť obývateľná. Dostala názov Speculoos-2c.
Astronómovia s pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu zmerali doteraz najväčšiu známu kométu, ktorej jadro má dĺžku vyše 130 kilometrov.
Februárovú nočnú oblohu zdobí kométa 19P/Borrelly. Na oblohe je zo Slovenska aktuálne viditeľná po západe Slnka až takmer do polnoci.
Astronómovia objavili dôkazy o existencii doteraz neznámej planéty, ktorá obieha okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy k našej slnečnej sústave.
Dve supermasívne čierne diery vzdialené od Zeme 1,2 miliardy svetelných rokov sa podľa tímu kanadských astronómov môžu o 100 až 300 dní zraziť.
Videli sme čiastočné zatmenie Slnka, meteorický roj Perzeidy či početné konjunkcie Jupitera a Saturnu s Mesiacom. Rok 2022 bude na úkazy ešte bohatší!
Astronómovia objavili náznaky toho, čo by mohla byť prvá planéta objavená mimo našej galaxie.
Astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO) zaobstarali pomocou ďalekohľadu v Čile podrobné snímky 42 planétok patriacich k najväčším objektom hlavného pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.
Preprava jednej tehly na Mars môže stať aj viac ako milión libier - výstavba kolónie na červenej planéte by preto mohla vyjsť na astronomickú sumu.
Astronómovia z Cambridgeskej univerzity identifikovali nový typ potenciálne obývateľných exoplanét - hyceánske planéty.
Americkí astronómovia objavili ďalší dôkaz potvrdzujúci Einsteinovu teóriu relativity - žiarenie pochádzajúce spoza čiernej diery.
Mimozemskí pozorovatelia mohli za posledných 5000 rokov pozorovať Zem zo 1715 hviezdnych systémov nachádzajúcich v našom kozmickom susedstve.
V týchto dňoch míňa Zem planétka Apophis, ktorá je od svojho objavenia v roku 2004 stredobodom záujmu astronómov z celého sveta.
Vedci záblesk pripisujú známej zrážke čiernych dier, z ktorej gravitačné vlny vlani zachytilo zariadenie LIGO.
Vedci objavili astronomický objekt, aký nikdy dosiaľ nepozorovali.
Astronómom sa podarilo znovu detekovať tajomné rádiové signály prichádzajúce z hlbín vesmíru, ktoré navyše majú pravidelne sa opakujúci vzorec.
Jupiter je najväčšia a najhmotnejšia planéta našej slnečnej sústavy.
Vesmír sa zrejme nerozpína rovnomerne, ako to po desaťročia predpokladali astronómovia. Naznačuje to nová štúdia založená na dátach z viacerých vesmírnych observatórií.