Erupcie hviezdnej hmoty na červených trpaslíkoch môžu vytvoriť niekoľkonásobne viac ďalekého ultrafialového žiarenia ako sa doteraz predpokladalo.
Sonda Voyager 1 je najvzdialenejším ľudským objektom vo vesmíre.
Výbuchy tejto intenzity sa podľa matematických modelov vyskytujú iba raz za 10 000 rokov.
Jej hmotnosť je 33-krát väčšia ako hmotnosť Slnka.
Na základe podobností dvoch čiernych dier sa domnievajú, že by magnetické polia mohli byť univerzálnou vlastnosťou tohto systému.
Kvazar J0529-4351 žiari tak oslnivo ako 500 biliónov Sĺnk.
Odhalenie mikroskopických prvotných čiernych dier, ktoré vznikli z horúcich zhlukov hmoty počas prvej sekundy po veľkom tresku, by mohlo pomôcť vyriešiť niektoré problémy modernej vedy.
Vedci sa doteraz domnievali, že červení trpaslíci, najbežnejší typ hviezdy v našej domovskej galaxii sú príliš malí na to, aby okolo nich obiehali planéty.
Tento objav môže pomôcť pochopiť, ako vznikla slnečná sústava, uvádzajú astronómovia.
Astronómovia vo Veľkej Británii objavili supermasívnu čiernu dieru s hmotnosťou asi tridsať miliárd krát väčšou ako Slnko.
Slovenský zväz astronómov upozorňuje na zaujímavé úkazy na oblohe.
V internetovom a mediálnom priestore sa už niekoľko dní šíri správa o veľkom asteroide s názvom 2022 AP7, označovanom aj ako „zabijak planét“, ktorý sa približuje k Zemi.
Medzinárodný tím vedcov objavil novú exoplanétu, ktorá môže byť obývateľná. Dostala názov Speculoos-2c.
Astronómovia s pomocou Hubbleovho vesmírneho teleskopu zmerali doteraz najväčšiu známu kométu, ktorej jadro má dĺžku vyše 130 kilometrov.
Februárovú nočnú oblohu zdobí kométa 19P/Borrelly. Na oblohe je zo Slovenska aktuálne viditeľná po západe Slnka až takmer do polnoci.
Astronómovia objavili dôkazy o existencii doteraz neznámej planéty, ktorá obieha okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy k našej slnečnej sústave.
Dve supermasívne čierne diery vzdialené od Zeme 1,2 miliardy svetelných rokov sa podľa tímu kanadských astronómov môžu o 100 až 300 dní zraziť.
Videli sme čiastočné zatmenie Slnka, meteorický roj Perzeidy či početné konjunkcie Jupitera a Saturnu s Mesiacom. Rok 2022 bude na úkazy ešte bohatší!
Astronómovia objavili náznaky toho, čo by mohla byť prvá planéta objavená mimo našej galaxie.
Astronómovia z Európskeho južného observatória (ESO) zaobstarali pomocou ďalekohľadu v Čile podrobné snímky 42 planétok patriacich k najväčším objektom hlavného pásu asteroidov medzi Marsom a Jupiterom.