Kanadským astronómom sa podarilo zaznamenať nové rádiové vlny z hlbokého kozmického priestoru.
V roku 2016 oznámili astronómovia z Kalifornského technologického inštitútu, že objavili deviatu planétu slnečnej sústavy, takzvanú planétu Deväť.
Astronómovia z Univerzity Komenského v Bratislave nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkových svetových observatóriách na Havajských ostrovoch.
Po prvý raz sa vedcom podarilo priamo zistiť zloženie atmosféry exoplanéty, teda planéty mimo našej slnečnej sústavy.
Astronómovia zo Spojených štátov objavili doteraz najjasnejšiu galaxiu, ktorej infračervený svetelný výdaj zodpovedá ekvivalentu 300 biliónov sĺnk.
Systém na Kanárskych ostrovoch, ktorý sleduje meteory pri stretnutí so Zemou, vytvoril astronóm Juraj Tóth s kolegami. Podobný plánujú umiestniť aj v Čile.
Americkí astronómovia v novej štúdii priznali, že urobili chybu, keď svoje pozorovania interpretovali ako objav gravitačných vĺn. Z omylu ich usvedčili nové dáta.
Vek sústavy, ktorú tvorí 5 planét veľkosti Zeme, odhadujú vedci na 11,2 miliardy rokov. Slnečná sústava má pritom 4,5 a celý vesmír 13,8 miliardy rokov.
Niektoré z telies sa pohybujú na dráhach, ktorých excentrický tvar možno vysvetliť len existenciou gravitačnej príťažlivosti iných telies.
Po dvadsiatich rokoch sa vesmírny Hubblov teleskop opäť zadíval na tri impresívne stĺpy plynu a prachu v hmlovine Orla.
Oficiálne začatie výstavby najväčšieho teleskopu na svete sa vo štvrtok začne masívnou detonáciou na kopci v Andách vo výške tritisíc metrov nad morom.
Astronómovia očakávajú zaujímavý úkaz, ktorý môže súvisieť s čeľabinským meteoritom. Planétka 86039 sa priblíži k Zemi na asi 50 miliónov kilometrov.
Spomenul by si maliar Claude Monet, čo robil presne 5. februára roku 1883 o 16.53? Zrejme nie. Astronómovia z Texaskej štátnej univerzity to však vedia celkom presne.
Novoobjavený asteroid, ktorý nedávno pri vesmírnych pozorovaniach zaznamenali astronómovia, napriek poplašným správam Zem v roku 2032 s najvyššou pravdepodobnosťou nezasiahne.