Sedemdesiatročná nobelistka Su Ťij je zadržiavaná od vojenského prevratu, ku ktorému došlo v Mjanmarsku vo februári 2021.
Stalo sa tak v rámci amnestie vyhlásenej juntou pri príležitosti náboženského sviatku.
Súd v piatok odsúdil Su Ťij na sedem rokov väzenia za posledné obvinenie, korupciu – ukončil sa tým 18 mesiacov trvajúci súdny proces.
Su Ťij v najnovšej súdnej kauze čelila obžalobe, že prijala od istého bohatého podnikateľa úplatky v celkovej výške 550-tisíc dolárov.
Celkovo jej už za rôzne obvinenia vymerali približne 20 rokov odňatia slobody.
Nositeľka Nobelovej ceny za mier je v dobrom zdravotnom stave.
Laureátka Nobelovej ceny mieru je vo väzbe, odkedy generáli v krajine pri prevrate z februára minulého roku zosadili jej vládu.
Mjanmarskú líderku a nositeľku Nobelovej ceny za mier odsúdili za podnecovanie nepokojov a porušovanie proticovidových pravidiel.
Má mjanmarská junta kontrolu nad krajinou? Armáda pod vedením generála Min Aun Hlaina uskutočnila začiatkom februára puč.
Obvinenia súvisia s tvrdeniami bývalého šéfa regionálnej vlády v Rangúne, podľa ktorého Su Ťij od neho prijala 600-tisíc dolárov a približne 11 kilogramov zlata.
Sú odhodlaní vytrvať. Napriek tomu, že demonštranti proti mjanmarskej junte nie sú nikde v bezpečí.
Po puči mŕtvych v Mjanmarsku pribúda.
Rozhodnutie o predĺžení väzby doterajšej de facto premiérky a laureátky Nobelovej ceny mieru zrejme zvýši napätie medzi obyvateľstvom a armádou, ktorá sa chopila moci na začiatku februára.
PAVEL P. KOPECKÝ: Medzinárodne stále agresívnejšia Čína si predsa nenechá ujsť jedinečnú príležitosť, ako oslabiť či ponížiť už teraz dosť potupené posttrumpovské USA.
Vrátili sa k starým spôsobom. Mjanmarskí vojaci prevzali moc nad krajinou. Experiment s poloriadenou demokraciou v krajine zastavil puč.
Mjanmarsko čelí prevratu. Čo bude s Aun Schan Su Ťij?
Ide o reakciu na zločiny spáchané na príslušníkoch moslimskej menšiny Rohingov v Mjanmarsku.
Mjanmarskej líderke Aun Schan Su Ťij nebude v súvislosti so správou OSN odobratá Nobelova cena za mier.
V súlade s mjanmarskou ústavou z roku 2008 bude už do siedmich dní známy jeho nástupca v úrade.
Od amerického ministra Rexa Tillersona sa očakáva, že mjanmarským generálom odovzdá ostré posolstvo kvôli kríze rohingských utečencov.