Orbán dlhodobo vedie spory s Bruselom kvôli migračnej a utečeneckej politike.
Strany uviedli, že „čo najskôr“ predložia Európskej komisii žiadosť o výnimku z európskej azylovej politiky.
Ministri vnútra dvoch spolkových krajín potvrdili, že za nárast kriminality v Nemecku môže prílev migrantov. Až tretinu trestných činov spáchajú cudzinci.
Mnohí migranti posielajú časť sociálnych dávok príbuzným, ktorí si z nich platia nelegálnu cestu do Európy. Peniaze z Nemecka tak vlastne končia u prevádzačov.
Hranice do Nemecka vlani ilegálne prekročilo vyše 127-tisíc migrantov, čo je najviac od roku 2015. Nové opatrenia by mali hlavne urýchliť deportácie tých, ktorým úrady odmietli udeliť azyl.
Odmietnuté boli žiadosti takmer 62 000 ľudí a takmer 65 000 konaní bolo z rôznych dôvodov zastavených.
V Stredozemnom mori zahynulo od roku 2014 už takmer 27-tisíc utečencov. "Kto sa na tom dokáže smiať, by nemal riadiť štát," reagovala na Olafa Scholza iniciatíva Sea-Watch,
Urobil tak preto, že súčasná vláda na Slovensku má obmedzený mandát.
Predseda parlamentu a hnutia Sme rodina Boris Kollár si myslí, že prijať desať spolupracujúcich Afgancov "bohato" stačí.
RADOVAN GEIST: Európa – a teda aj my – potrebuje funkčnú spoločnú migračnú a azylovú politiku. Návrh predstavený komisiou je prijateľný kompromis.
MARIÁN REPA: Systém kvót a prerozdeľovania migrantov v praxi nikdy nefungoval. Nemecko sa rozhodlo, že už nebude tlačiť na pílu, ale skúsi to po dobrom.
Za zákon hlasovalo v parlamente 372 poslancov, 159 bolo proti a 111 sa zdržalo.
Predsedníčka Zahraničného výboru Katarína Cséfalvayová je za vytvorenie spoločnej politiky Európskej únie v oblasti azylovej politiky.
"Stále existuje veľa otázok, ktoré chce SPD so svojimi odborníkmi a výbormi strany prediskutovať", uviedla Andrea Nahlesová.
Európa nateraz nezažíva takú migračnú vlnu ako pred troma rokmi, čoraz väčší tlak na zavedenie tvrdej protiimigračnej politiky vyvíjajú populisti.
Spor vnútri vládnej nemeckej konzervatívnej únie o prísnejšiu migračnú politiku pokračuje.
Lídri európskych krajín by sa mali na júnovom summite zhodnúť na podobe reformy azylového systému, inak môže EÚ čeliť zásadnému humanitárnemu problému.
Európska komisia posunula konanie do ďalšej fázy. Krajiny nedodržiavajú právne povinnosti v súvislosti s programom prerozdeľovania žiadateľov o azyl.
Ako signatár Dohovoru OSN o právnom postavení utečencov sa Austrália zaviazala zabezpečiť, aby utečenci neboli posielaní späť do krajiny, kde im hrozí smrť.
V Európskej únii vlani o azyl požiadalo 1 204 300 osôb, uviedol vo štvrtok európsky štatistický úrad Eurostat.