Súčasťou výstavy bude okrem fotografií betlehemov i historický prierez betlehemských tradícií a história výroby betlehemov od založenia rezbárskej školy.
Vyše 60 betlehemských celkov dopĺňajú maľby na skle, papieri a plátne s adventnou a vianočnou tematikou.
Koleda Do hory, do lesa, valasi je jedna z najznámejších vianočných piesní oznamujúca veľkú novinu - narodil sa Kristus Pán.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: „Očúvajte čo vám povím, ani si to začat nevím, anjeli spívajú dnes Glória, Jozef sa raduje aj Mária! Pretože sa On narodil, aby nás hriešnikov vyslobodil...“
Snehové dielo zdobí Starolesniansku poľanu po 21-krát.
Ľudové betlehemy majú na Slovensku silnú tradíciu.
Počasie praje návštevníkom Tatier, nie však snehovému dielu.
Jedna pani mi povedala, že sv. Jozef sa podobá na mňa. Ale nie, pretože on má bradu. Pripomína mi skôr jedného bezdomovca, ktorého denne stretávam.
Kto si chce predĺžiť vianočný čas, určite neoľutuje návštevu Banskej Štiavnice. V banskom múzeu pripravili pre rodiny s deťmi prehliadku spojenú s hrou.
Český rezbár použil na vytvorenie scény narodenia Ježiša Krista drevo zo 140-ročných smrekov.
Výlet na Oravu si môžu návštevníci spestriť prehliadkou Oravského hradu, kde od 28. do 30. decembra uvidia živý betlehem s hudbou a anjelským zborom.
Jozef II. zakázal stavať v kostoloch betlehemy. Tento úradný zásah znamenal paradoxne masový rozkvet betlehemov, pretože ľudia ich začali stavať doma.
Banskoštiavnický betlehem patrí k najväčším na Slovensku. Tvorí ho asi tisíc postavičiek, z toho tristo pohyblivých. Ročne ho navštívi 13- až 14-tisíc návštevníkov.
Seriál Pravdy s názvom Ako sa robí postupne predstavuje tvorivé postupy z oblasti umenia a kultúry. V dnešnej vianočnej časti sa zameriame na ľudovú výrobu betlehemov.