Inscenácia len dokazuje to, čo sme už dávno vedeli - že Božena Slančíková-Timrava bola majsterkou v nekompromisnej analýze ľudských charakterov a ich vzájomných vzťahov.
Erbová predstaviteľka slovenského realizmu Božena Slančíková Timrava napísala niekoľko hier, ale na javiskách si našli miesto skôr dramatizácie jej próz. Najnovším príkladom je inscenácia Rozsobáše z Divadla Andreja Bagara v Nitre. Prečítajte si recenziu.
Obnova fary v Polichne v okrese Lučenec, v ktorej sa kedysi narodila a žila spisovateľka Božena Slančíková Timrava, napreduje veľmi pomaly.
Provokatívna a kontroverzná Božena Slančíková-Timrava. Obec Polichno si chce rodáčku uctiť vydaním novej knihy s doteraz nezverejnenými rukopismi.
VERONIKA ŠIKULOVÁ: Keď sme dostali knižku Príbehy na dobrú noc pre rebelky, novodobé rozprávky, ktoré hovoria o ženách, ktoré zmenili svet, boli sme prekvapené.
O záchranu starej, stodeväťdesiatročnej fary v dedine Polichno v okrese Lučenec sa usiluje jej vlastník evanjelická cirkev aj samotná obec.
MARCELA MIKULOVÁ: Pred 150 rokmi sa narodila jedna z najvýraznejších slovenských spisovateliek - Božena Slančíková Timrava.
JÁN HIRJAK ML.: Nezabúdame, spomíname, a tak sa po tieto dní uskutočnilo veľa akcií súvisiacich s jubileom spisovateľky Boženy Slančíkovej-Timravy.
Kto by nepoznal novelu Boženy Slančíkovej-Timravy o rodine Ťapákovcov? Najnovšie naštudovanie v trnavskom Divadle Jána Palárika dokázalo, že nelichotivý príbeh o slovenskej náture je aj po sto rokoch stále aktuálny.
Roky nepatrila nikomu, chátrala a obhrýzal ju zub času. Bronzová socha významnej spisovateľky Boženy Slančíkovej Timravy však už bude mať svojho gazdu.
Vo foyeri ohyzdného kultúrneho domu sa v ten večer veľa udeje. Padajú urážky, facky, manželstvá, česť aj životy a celé by to bolo smutné, keby to nebolo smiešne.
V týchto dňoch vychádza tretie tohtoročné číslo Glosolálie, ktorá sa definuje ako rodovo orientovaný časopis. Rodové otázky patria k témam, na ktoré majú veľmi vyhranené názory.