EMIL VIŠŇOVSKÝ: Obe strany zhodnú, že je potreba zmeny systému riadenia vysokých škôl, v ktorom je veľa problémov. Tie navrhoval riešiť už dokument Učiace sa Slovensko.
V utorok sa majú zástupcovia vysokých škôl a študentov stretnúť s ministrom školstva. Témou rozhovorov bude novela vysokoškolského zákona. Výhrady majú zástupcovia škôl aj študenti.
MŠ a prvý stupeň ZŠ budú otvorené pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.
Akademická obec Trnavskej univerzity vstúpila do štrajkovej pohotovosti. Stretnutie s ministrom bolo ako zo zlého sna, hovorí rektor René Bílik.
Na dni 27. februára až 5. marca sú voľné termíny v očkovacích centrách vo viacerých lokalitách.
JURAJ DRAXLER: Po tom, čo vášne v školskom prostredí vzbudili návrhy zákonov týkajúce sa regionálneho školstva, začína pohár trpezlivosti pretekať aj akademikom. Vzhľadom na okolnosti je ohlasovaný štrajk namieste.
„Žiadnemu ministrovi sa za ostatných tridsať rokov nepodarilo zjednotiť akademickú obec tak ako súčasnému." hovorí dekan Michal Turošík.
IGOR DANIŠ: Naši politici si často mýlia vzdelanie, výskum a vedu. Z toho potom plynie ich chabé postavenie v slovenskej spoločnosti a malý kus koláča odkrojený politikmi z verejného rozpočtu.
Cieľom iniciatívy ministerstva školstva je zabezpečenie prístupu k dobrovoľnej vakcinácii do konca školského roka pre všetkých zamestnancov.
Minister avizoval, že učitelia vyčerpajú všetkých vyše 21-tisíc miest na očkovanie. Záujem je však väčší, ako sú možnosti.
Budúci týždeň môžu čísla poklesnúť pre plánované jarné prázdniny v Banskobystrickom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.
Riaditeľom škôl sa v priebehu štvrtka a piatka bude posielať link na online dotazník, do ktorého budú nahlasovať učiteľov, ktorí sa budú chcieť dať zaočkovať proti covidu.
Z tohto počtu je otvorených okolo 920 materských škôl, necelých 900 základných škôl a zhruba 150 stredných škôl. V školách je približne 144-tisíc žiakov.
Rozdelenie prázdnin v aktuálnej situácii nepovažuje únia za rozumné, ani za logické.
MARIÁN REPA: Od pondelka by sa mali vrátiť do škôl žiaci prvého stupňa a maturanti. Vzhľadom na šíriacu sa britskú mutáciu COVID-19 však takýto krok vyvolávala oprávnené obavy.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva môžu v školách, kde bude zlá epidemiologická situácia, vyučovanie prerušiť.
MARIÁN REPA: O návrate detí do školských lavíc sa hovorí dlho. Z úst ministra školstva zaznelo už toľko termínov, že človek nevie, či to myslí naozaj vážne.
Zo strany ministra školstva je vôľa, aby sa deti z materských škôl, prvého stupňa základných škôl i končiacich ročníkov stredných škôl vrátili do škôl 8. februára.
Exministri školstva chcú od Gröhlinga, aby presvedčil politikov, ktorí školstvu nerozumejú a podpisujú sa pod smutnú budúcnosť mladej generácie.
Otvorené zostávajú len materské školy a školské kluby detí pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.